Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Václav Havel a jeho láska k ženám: Michael Kocáb odtajnil soukromí ikony revoluce. A kdy jí ruply nervy?

Václav Havel a Michael Kocáb na snímku z roku 2009.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
VZPOMÍNÁNÍ
V pátek 18. prosince uběhlo devět let od chvíle, kdy Českou republiku zarmoutila zpráva o úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla (†75). Jak na přítele pro eXtra.cz vzpomíná Michael Kocáb (66)? A co by podle něj řekl na dnešní dobu?

Václav Havel běsnil jen dvakrát

O pozitivních vlastnostech prvního českého prezidenta hovoří Michael Kocáb často. Měl ale nějakou negativní, která hudebníkovi na příteli vadila?

„S Václavem Havlem jsem byl ve velmi intenzivním kontaktu. Byl to můj hodně blízký přítel, kmotr mého syna Mikiho. Strávili jsme spolu řadu silvestrů a různých svátků i rodinných sešlostí. Znal jsem ho opravdu velmi zblízka. Je to divné, ale že bych si někdy řekl, že má někde slabé místo, to si fakt nevzpomenu,“ řekl eXtra.cz Kocáb.

„Byl to nesmírně laskavý, přátelský člověk s velkým smyslem pro humor, hlavně pro ten absurdní. A tím překonal všechny problémy. Nebylo ho možné nachytat ve chvíli, kdy by někoho seřval nebo že by mu někdy ruply nervy. To jsem u něj zažil jen jednou nebo dvakrát během sametové revoluce vůči bolševikům, ale to nám rupaly všem a v daleko větší míře,“ vzpomíná účastník řady důležitých revolučních schůzek.

Obrana Havlových amnestií

„Ani jeho amnestie se mu nedají přičíst jako negativní věc. Byly řízené dobrou vůlí a humanismem. Není tam ani náznak jakéhokoli špatného úmyslu. Když to celé shrnu, jeho chyby bych si musel vymýšlet,“ brání přítele.

Měl nárok být víc na ženské

„Je pravda, že často byl například probíraný jeho vztah k ženám. Je třeba si ale v té souvislosti uvědomit, jaký měl osud. Byl zavřený v kriminálu, byl různě pronásledovaný. Když se člověk stává štvancem, něco takového se pak může přihodit,“ chápe někdejší potřeby kamaráda.

„Kdyby ale bylo ještě možné mluvit s jeho přítelkyněmi, všechny ho měly hrozně rády. Milovaly ho. Václav nikomu neubližoval. Určitě ne vědomě,“ přidává Michael Kocáb s tím, že do Havlova vztahu s manželkou Olgou a jejich případné domluvy určité volnosti v manželství se úmyslně „nemotal“, protože mu to nepříslušelo.

Babiše v čele vlády by nepřipustil

A co by Václav Havel podle něj řekl na dnešní situaci v Česku?

„Myslím si, že by s tím moc udělat nedokázal. Už když skončil na postu prezidenta, situace se také začala vymykat z kloubů. Pamatuju si, že mi tehdy často říkal, že z toho je zoufalý, tehdy už byl ale starší člověk a neměl tolik energie. Kdyby ale žil a měl dlouhodobý politický vliv a byl v plné síle, situace u nás by se vyvíjela přece jen o trochu jinak,“ věří.

„Určitě by nepřipustil okorávání duše; to, jak si zvykáme na to, že v čele vlády je bývalý komunista a agent StB, který má konflikt zájmů jak řemen a ještě ovládá média. Proti tomu by vehementně protestoval. Jeho hlas by byl silný,“ myslí si Kocáb, který považuje za čest, že příteli mohl před devíti lety organizovat civilní pohřeb a loď s věnci putující směrem k moři.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy