Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

V září poprvé do školy? Řešte vše v klidu, odpadne trauma, říká psycholog Klimeš

V září poprvé do školy? Řešte vše v klidu, odpadne trauma, říká psycholog Klimeš
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
ŠKOLA VOLÁ
Trochu nedočkavost a těšení, malinko strach z neznáma. Pocity prvňáčků před nástupem do školy bývají různé. Často není ani lehko u srdce rodičům, kteří svého potomka v září vypraví do první třídy. Najde si kamarády? Zalíbí se mu ve škole? Bude se dobře učit? Bude ho mít ráda paní učitelka? To jsou otázky, které si kladou. Oslovili jsme psychologa Jeronýma Klimeše s dotazem, jak toto mírné trauma hravě zvládnout.

Děti by si neměly připadat, že jsou vydané napospas cizímu nepřátelskému světu. A rozhodně byste neměli jejich situaci zlehčovat, ale připravit je na to, že jdou poprvé do školy. Ten den by rodič neměl mít naplánovanou jinou důležitou akci, například prvního září by nemělo jedno dítě jít první den do školky a druhé první den do školy. Rodič nebude mít kapacitu citově saturovat obě děti a běžně se stává, že mladší dítě se ve školce zhroutí, protože rodič narychlo běžel za druhým do školy. Pozor, první dny jsou klíčové pro nastavení citového vztahu ke škole i ke školce stejně jako je první noc důležitá pro nastavení správného vztahu k sexu. Není dobré začínat traumatem. Léčba takové chyby často trvá i rok.

"Klid, mírnost a pořádně se vyspat na první školní den – to je zásada nejen pro děti, ale i pro rodiče. Dát dětem záruky. Počkám na tebe, až půjdeš ze školy. Vyprávěj, jaké to bylo? U dětí platí obecně platí zásada mírnosti – nejprve zkoušet mírné prostředky a pak přitvrzovat. Vypadá to jako samozřejmost, ale v praxi si někteří rodiče rovnou hrají na tvrďáky, aby prý nevychovali třasořitky. Bývají pak překvapeni opakem. Jejich děti bývají ustrašenější než děti těch rodičů, kteří v tomto věku byli mírní.

Se školou jde přísnější režim než ve školce. "Vždy záleží, zda je to první dítě ve škole v dané rodině. Pak to je změna pro rodinu jako celek. S dítětem se musí začít dělat domácí úkoly, což někteří líní rodiče zanedbávají a říkají, že to je úkol školy. To není úplně pravda. Děti by si měly zvykat na to, že něco málo je potřeba po škole dělat. Nemělo by se to ale přehánět, stačí patnáct minut," říká Klimeš s tím, že děti by si zkrátka měly zvyknout, že celý život se část práce dělá doma. "Kdo umí fungovat v režimu, je ve velké výhodě v dospělosti. Tito lidé mají pocit, že mají svůj život ve svých rukou."

Nebezpečí hrozí dětem z rozpadlých rodin, kdy dítě chodí do dvou škol. "Změna kolektivu je nebezpečná. Pokud dítě přichází do školy s kolektivem dětí ze školky, nebývá problém, ale problémy nese třeba střídavá péče se střídáním školy. Tam hrozí nebezpečí šikany. Když děti mají týdenní režim, v každém kolektivu jsou takzvaně vyděděnci a solitéři. Holky vědí, že nemohou být nejlepší kamarádkou jen ob týden. Kluk nemůže být vůdce party jen každý sudý týden. Všechny dětské sociální vazby vyžadují stejně jako rodina kontinuitu vztahů," dodal Klimeš.

S dítětem, které jde poprvé do školy, je důležité najít komunikační shodu. Proto vysvětlujte, podporujte, pomáhejte. Buďte trpěliví a láskyplní, ochotně odpovídejte na zvídavé otázky, o všem si společně povídejte. Zmatené dětské duši tím dodáte pocit zázemí a bezpečí, a to je skutečně důležité.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy