Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

V zajetí drogy: Pervitin mi vzal to nejlepší z mého času, říká nadaný Michal Penk

V zajetí drogy: Pervitin mi vzal to nejlepší z mého času, říká nadaný Michal Penk
Zdroj: archiv
+ Dalších 5 fotografií
SERIÁL EXTRA
Byl ikonou a idolem 80. let, jeho kariéra v té době mířila hodně vysoko. Měl tisíce fanynek, pak ale zažil strmý pád. Řeč je o velmi nadaném hudebníkovi Michalu Penkovi (51), kterému zničila nejen pracovní, ale i osobní život závislost na pervitinu. Dnes se pokouší o návrat, ale sám moc dobře ví, že o nejlepší léta ho připravila droga...

Když se Penk objevil před lety na pódiu, bylo to něco. Měl prakticky kontinuálně vyprodáno a lidi si zamilovali jeho skladby... Byl vůbec prvním zpěvákem skupiny Lucie, po dvou letech ale kapelu opustil, přesněji v průběhu roku 1986. Rychlá sláva stoupla zpěvákovi do hlavy. Byl dokonce jedním z partnerů Ivety Bartošové, pro kterou také napsal několik písní - Útoč láskou, Závod s mládím, Tichá píseň.

Výrazně na sebe upozornil koncem 80. let baladami s názvem Odpusťte nám nebo Stín. Když se psal rok 1989, měl důvod k oslavě - vyšlo mu první album Michal Penk.

V roce 1993 se mu jeho vztah s partnerkou Ivanou, s níž má syna Christophera (18), rozpadl. Michal Penk začal pít, kouřit marihuanu a brát pervitin. Pod vlivem natočil album Rachot (Andělíček) moderátorce Tereze Pergnerové, které vyšlo roce 1995.

"Mám syna, kterému o mé závislosti řekla jeho matka, když mu bylo osm, aby se to nedozvěděl od někoho dříve. Byl z toho smutný, měl o mě strach. Naštěstí to pro něj fungovalo jako odstrašující případ,“ svěřil se Penk nedávno a přiznal, že poprvé na léčení byl v roce 1998, kam ho „dotlačili“ rodiče. Na léčení byl následně ještě několikrát...

V dalších letech šla jeho kariéra už jen strmě dolů... Až v posledních letech Penk začal popisovat svoje životní pády. „Dvanáct let jsem slyšel hlasy. Stačil třeba zvuk lednice u mámy v bytě. Připadal mi jako rytmický zvuk hlasu a začal jsem se s ním vybavovat. Drogy jsou neuvěřitelně kreativní. Dozvídal jsem se zajímavé věci, ale také naprosté bláboly. Nejdříve mi to bylo trapné a chtěl jsem říct: Hele, jdi k čertu, je to nesmysl. Ale zvědavost fungovala, tak jsem s tím mluvil,“ uvedl Penk. Naposledy prý byl pravidelným uživatelem drogy v roce 2009.

V roce 2015 po něm bylo vyhlášeno pátrání. „Bylo to kvůli tomu, že jsem měl svědčit proti organizované skupině v drogové kauze. Bál jsem se vypovídat, tak jsem to oddaloval, nakonec jsem vše popřel,“ vysvětlil hudebník, který byl nakonec obviněn z křivé výpovědi. Tím, že někdejší idol 80. let ale vložil peníze do fondu pro oběti trestných činů, splnil veškeré zákonné podmínky. Proto bylo stíhání s ním zastaveno.

Znovu na vrchol?

„Chtěl bych znovu vystupovat. Dali jsme s Tomášem Waschingerem dohromady kapelu a aktuálně zkoušíme. Muzikantům se nesmí stát, že vymřou po jedech nebo po ztrátě hudebnické cti,“ uvedl pro eXtra.cz Penk, který je přesvědčen, že aktuálně je jeho život v pořádku a jeho návrat na hudební scénu se mu povede. "Pervitin mi vzal to nejlepší z mého času," uvědomil si, co mu drogy vzaly.

Mnozí Michalovi Penkovi přejí zejména to, aby u něj to dobré období vydrželo a už nepřišel žádný pád. Ale je tu jedno "ale"...

Seriál eXtra.cz Kruté osudy slavných:

1. díl - Statečná Markéta Fišerová: Z bezvědomí se žena Marka Ebena probudila po 7 týdnech

2. díl - Měl peníze, slávu, manželství. Teď Slávkovi Bourovi hrozí roky v kriminále

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy