Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V úterý přibylo nejvíc nakažených za poslední dva týdny. Podle Prymuly bude ještě hůř

V úterý přibylo nejvíc nakažených za poslední dva týdny. Podle Prymuly bude ještě hůř
Zdroj:
Koronavirus
V Česku v úterý přibylo 5848 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst za dva týdny. Laboratoře provedly téměř 22.800 testů. Pozitivní výsledek mělo 25,65 procenta z nich, což je nejvyšší podíl od 14. listopadu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech. Čtvrtý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. V Česku ale dál platí třetí stupeň a ministerstvo zatím přechod na vyšší stupeň nechystá.

Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 556.927 lidí, vyléčilo se téměř 490.000 z nich. Aktuálně je v zemi přibližně 58.000 nakažených, většina má mírný průběh. S covidem-19 bylo v úterý hospitalizováno 4324 lidí, jejich počet klesl proti pondělí jen mírně. V těžkém stavu je 550 z nich.

Do statistik od úterního rána přibylo dalších 100 úmrtí. Celkem zemřelo s koronavirem 9136 lidí. Denní počty zemřelých se v posledních dnech většinou drží pod stovkou. Na pondělí připadá 79 obětí, na úterý zatím 50. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Na začátku listopadu umíralo s covidem denně i více než 200 lidí.

Rozvolnění přišla brzo

Situaci nevidí optimisticky ani bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Jak řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy, nelze předpokládat, že bychom se za současných podmínek dostali na hodnoty kolem tisíce nových případů denně. "Bude možná trochu zázrak, jestli se udržíme na stávajících počtech," obává se epidemiolog.

Boj s koronavirem podle nej neulehčila především náhlá rozvolnění, se kterými navrhoval ještě počkat. "Po rozvolnění to musí jít zákonitě nahoru, jelikož počet kontaktů se víceméně navyšuje a bude ještě navyšovat. Udržet to v nějakých mezích lze opravdu jen při výrazně zvýšeném testování. A nezbývá než čekat, až přijde vakcína," vysvětlil portálu Prymula.

Leden bude nejspíš kritický

Podle bývalého ministra zdravotnictví bude teď problém zavést přísná opatření, obzvlášť poté, co se rozvolnilo a lidé se opět mohli po dlouhé době nadechnout. "Problémem je, že k tomu drobnému nárůstu dochází už takhle brzo a do Vánoc je stále poměrně daleko. Svátky přitom budou znamenat omezení pracovních kontaktů, ale na druhé straně se zase výrazně zvednou rodinné kontakty," řekl Prymula pro Seznam Zprávy.

Podle něj tak logicky nepůjde zabránit tomu, aby se nákaza během svátků šířila. "A to právě může znamenat, že v lednu budou čísla poměrně vysoká a bude nutné přijmout nějaká další opatření, protože plošná vakcinace je samozřejmě ještě poměrně vzdálená," dodal epidemiolog.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy