Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

V USA přemýšlejí o zrušení policie: Nahradit by ji měli psychoterapeuti

V USA přemýšlejí o zrušení policie: Nahradit by ji měli psychoterapeuti
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Reakce na protesty
Ulice ve Spojených státech jsou stále plné demonstrantů, hořících aut a vyrabovaných obchodů. Američané po smrti George Floyda (†46) řekli dost a stanuli proti policii a jejich mnohdy násilnému chování. Tentokrát volají po oslabení nebo rovnou rozpuštění policie. Upozornila na to CNN a další americká média. Mají dokonce plán, jak by se to dalo zařídit.

Policisté ve všech zemích mají ctít zákony a chránit občany. Podle sociologa Philipa McHarrise se černoši a další etnické menšiny chráněni necítí, jak uvedl pro CNN. Neodpověděl však na to, jak by byli občané před kriminalitou chráněni po oslabení nebo rozpuštění policie. Smrt černocha George Floya dala spoustu věcí do pohybu

Smrt George Floyda

Smrt George Floyda

Afroameričan George Floyd zemřel ve věku 46 let 25. května 2020 v americkém Minneapolis během zatýkání. Policii na muže zavolala obsluha obchodu, která se domnívala, že platí padělanými penězi. Jeden ze zasahujících policistů Derek Chauvin několik minut klečel Floydovi na krku. George jej prosil o život a opakoval, že nemůže dýchat. Policista toho nedbal a Floyd během zákroku zemřel. Tato událost v Americe rozpoutala vlnu protestů a demonstrací.

Policii chtějí oslabit nebo rozpustit

Podle těch, kteří s nápadem přišli, by bylo mnohem efektivnější investovat peníze do tamních komunit místo policejních složek. Myslí tím vzdělávání, drogovou prevenci nebo prevenci kriminality. Kdyby problém vznikl, řešili by ho vybraní jedinci z komunit, tedy obyvatelé ghett.

Některým by stačilo jen oslabení policejních složek. Ti další se však dovolávají úplného rozpuštění, protože se jich černoši a další menšiny bojí. Podle šéfa černošských studií na Kalifornské univerzitě Isaaca Bryana tamní policie vznikla z hlídek, které pátraly po uprchlých otrocích. "Je pořád větší pravděpodobnost, že zatknou černocha. Ta historie je v policii zakořeněna," uvedl Bryan.

Psychoterapeuti namísto policistů

Městské zastupitelstvo v Minneapolis, kde George Floyd pod kolenem Dereka Chauvina naposled vydechl, tento návrh řeší. Přesněji by tamní policisté byli nahrazeni "komunitně orientovanou nenásilnou veřejnou službou". MPD150 je organizace, která návrh rozpuštění policie prosazuje. Podle nich by pořádek nastolili vyškolení psychoterapeuti, sociální pracovníci a obhájci obětí trestné činnosti.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy