Největší světový lodní dopravce Maersk Line v tiskovém prohlášení uvedl, že o údajné špinavé bombě informovala plavidlo Maersk Memphis pobřežní stráž. Plavidlo kotví v terminálu Wando. Všichni členové posádky byli evakuováni do bezpečí. Na místě operují technici specializovaní na nakládání s nebezpečnými materiály i pracovníci FBI, uvedla televizní stanice CBS News. Dosud žádné stopy po radiaci nenašli. První zprávy o možném radioaktivním materiálu na palubě plavidla přišly v osm hodin večer místního času. Terminál byl obratem evakuován. Ve dvě hodiny ráno místního času pobřežní stráž na Twitteru informovala, že je hrozba stále aktuální.

„Okolo plavidla jsme vytvořili bezpečnostní zónu v okruhu jedné námořní míle,“ informovala pobřežní stráž. Otázkou však zůstává, jak vážné podezření je. Pobřežní stráž o bombě na palubě informoval internetový „konspirátor“ George Webb. Ten tvrdí, že bombu na loď naložili v Pákistánu.

Takzvaná špinavá bomba patří mezi radiologické zbraně, které se někdy ne zcela správně řadí k jaderným zbraním. Radiologická zbraň se skládá z výbušniny jako takové (např. semtex) a ze zásobníku s radioaktivním materiálem, který je většinou v podobě prášku. Exploze špinavé bomby by se mohla rovnat radioaktivnímu spadu po menším jaderném výbuchu a zasažené místo by mohlo být i tisíce let neobyvatelné.

Kontejnerová nákladní loď Maersk Memphis připlula do Charlestonu z amerického přístavu v Newarku, předtím podle webu Maersk Line kotvila mimo jiné v ománském přístavním městě Salála.