Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

V tento den miliony lidí strachy nevycházejí z domu: Pátek třináctého je tady

Zdroj: Profimedia
POVĚRY
Když se řekne pátek třináctého, spousta lidí se vyděsí, že se jim může něco stát. Nebojte se, že jste v tom sami. Strach způsobený spojením určitého data a dnu se netýká jen Evropanů, ale zkrátka celého světa. Někteří lidé si v magický den berou dokonce volno.

Magická souvislost mezi dnem a datem. To je pátek třináctého, jenž jednou za čas prostě nastane. Je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Někteří datum úspěšně ignorují, jiní jsou tak moc naplněni strachem, že si dokonce berou volno.

Největší respekt mají Američané. Neuvěřitelných až 21 milionů obyvatel USA si v pátek třináctého raději vezme v zaměstnání dovolenou. Snaží se ten den nepodstoupit žádné riziko. Zřejmě mají pocit, že když vyjdou před dům, spadne jim cihla na hlavu.

Obava podstoupit doslova jakékoli riziko je podle psychologů iracionální a je pouze vytvořená v našich hlavách. Když totiž opustíme náš bezpečný prostor, začneme se soustředit na to, že je dnes něco jinak a skutečně se nám něco stane.

Na druhou stranu nutno podotknout, že pátek třináctého se skutečně stalo pár případů, kvůli kterým máme důvod se děsit. Jedná se třeba o 13. října 1307.

Tento den zahájil francouzský král Filip IV. Sličný pronásledování proti templářům. Mnoho rytířů zahynulo při mučení a na popravištích. Řád templářů tímto dnem zanikl a jeho následovníci dodnes považují pátek třináctého za nešťastný den.

Historických důkazů je ale více. Přemýšlíte více racionálně, nebo si myslíte, že na pátku třináctého skutečně něco je?

Související články

Další články