Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

V sobotu přibylo skoro dvakrát víc případů než před týdnem

Denní nárůst nakažených v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
koronavirus

 V Česku v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů koronaviru, minulou sobotu to bylo 67. V mezitýdenním srovnání stoupl ale také výrazně počet testů, laboratoře jich provedly zhruba o 21.000 více. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů přibližně devět nakažených, incidence se proti pátku zvýšila o desetiny. Nepatrně stouplo také reprodukční číslo, dosahuje 1,3 a zůstává nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vyšší sobotní nárůst evidovalo ministerstvo naposledy před měsícem, kdy 5. června testy potvrdily 152 nakažených. V mezitýdenním srovnání počty nakažených rostly v tomto týdnu každý den. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu. Ve čtvrtek činil nárůst zhruba dvě třetiny a v pátek asi pětinu. Za celý týden od pondělí do soboty přibylo téměř 900 nových případů koronaviru, ve stejném období v minulém týdnu to bylo 630.

Laboratoře v sobotu otestovaly téměř 73 000 lidí, přesnějších PCR testů bylo zhruba o 500 více než antigenních. Za minulou sobotu eviduje ministerstvo zdravotnictví necelých 52 000 testů, více bylo antigenních testů, a to o 5000. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na 0,09 procenta. 

Kolem 0,7 procenta byla v sobotu pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,4 procenta. Všechny podíly oproti pátku mírně stouply. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1,667 935 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30.310 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. Na tento týden připadají zatím tři oběti. V nemocnicích je nyní s covidem 33 lidí, o dvacítku méně než před týdnem. Ve vážném stavu byli v sobotu čtyři pacienti.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy