Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

V Rusku vyplula první plovoucí jaderná elektrárna. Je to „nukleární Titanic“, bijí na poplach kritici

Akademik Lomonosov vyplul na svoji první plavbu.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
energie
V pátek vyrazila na vodu historicky první plovoucí jaderná elektrárna. Akademik Lomonosov vyrazil z ruského přístavu Murmansk na poloostrov Čukotka. Na první pohled byste nepoznali, že se uvnitř ukrývá několik jaderných reaktorů. Plovoucí elektrárna vypadá jako normální loď. Kritici se však obávají možné katastrofy.

Plovoucí jaderná elektrárna by měla ještě letos zásobovat energií nejsevernější ruské město Pevek. Tam se kvůli jeho odlehlosti energie složitě dostává. Přitom se jedná o bohatý region, co se týká surovin. Kromě města bude elektrárna zásobovat i tamní zařízení na těžbu ropy a zemního plynu. Informuje o tom Česká televize s odvoláním na Rosatom (agentura pro atomovou energii Ruské federace).

Konstrukčně elektrárna připomíná velké atomové ledoborce, které už několik let plují s jaderným pohonem na sever od Ruska. Kritici plovoucí jaderné elektrárny ale varují před možnou katastrofou v Severním ledovém oceánu. Přezdívají jí "plovoucí Černobyl" nebo "nukleární Titanic".

Dmitrij Alexejenko, který stojí ve funkci náměstka náčelníka plovoucí elektrárny, však veřejnost ubezpečuje, že nic takového nehrozí. "Může vydržet i tu nejsilnější vlnu tsunami a je nepotopitelná," nechal se slyšet.

O výhodách plovoucí elektrárny mluví i Vladimir Iriminku, který má na elektrárně na starosti ochranu životního prostředí. "Odlehlé regiony z nich mohou profitovat, aniž by na sebe vzaly nějaké velké závazky," tvrdí.

Zatímco po jaderné katastrofě ve Fukušimě například Německo od jaderné energie ustupuje, Rusko s ní má velké plány. Akademik Lomonosov má být jakýmsi vzorem pro potenciální zájemce. Moskva kromě více než třiceti jaderných zdrojů po celé zemi investuje prostřednictvím Rosatomu do nových jaderných elektráren. Stavbu dalších plánují v Indii, Bangladéši i Turecku.

Náklady na plovoucí jadernou elektrárnu Rusko nikdy neuvedlo. Akademik Lomonosov má vyrábět zhruba 70 megawattů elektřiny, kterou má následně napájet lokální sítě. Měla by tedy zaručit energii pro město se 100 tisíci obyvateli. Pevek má přitom podle dostupných údajů zhruba čtyři tisíce obyvatel, většina energie se tak zřejmě využije pro průmysl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy