Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Reportáž z ruin v Matiční ulici: Gábinu kvůli popáleninám nikdo nezaměstná, o lítost nestojí

Reportáž z ruin v Matiční ulici: Gábinu kvůli popáleninám nikdo nezaměstná, o lítost nestojí
Zdroj: extra.cz/Jiří Masojídek, koláž extra.cz
+ Dalších 24 fotografií
galerie

Nechvalně proslulá Matiční ulice v Ústí nad Labem půjde nejpozději do konce roku k zemi. Rozhodl o tom magistrát, který na pozemcích chtěl postavit dětské hřiště, z plánu ale nakonec sešlo a po domech zůstane jen zatravněná plocha. I přesto, že jsou domy vybydlené, tak v nich stále přežívá posledních pár lidí. Jednou z nich je i paní Gábina, která se redakci eXtra.cz svěřila se svým životním příběhem. 

Legendární Matiční ulice bude co nevidět srovnána se zemí. V 90. letech 20. století tam magistrát města vystěhoval nepřizpůsobivé Romy z okraje společnosti, což zapříčinilo velké rozpory mezi starousedlíky, kterým vadil neustálý hluk, nepořádek a zvyšující se kriminalita.

Všechny problémy místních měla vyřešit čtyřmetrová protihluková zeď, která měla být dokončena do konce září 1998, avšak její výstavba zvedla velkou vlnu kritiky představitelů české vlády a měla dokonce i mezinárodní přesah.

Ze čtyřmetrové zdi nakonec sešlo a místo ní měl být postavený jen necelé dva metry vysoký plot.

Romské obyvatelstvo následně celou stavbu blokovalo a rozebíralo jednotlivé části plotu, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se stavbou zdi.

Tlak na místní radu města byl ale natolik velký, že plot stál v Matiční ulici pouze od 13. října do 24. listopadu 1999.

V neobyvatelných a rozpadlých domech stále žijí lidé

Pro průměrně smýšlejícího občana je život v rozpadlých činžácích naprosto nemyslitelný. Všudypřítomný nepořádek a linoucí se smrad rozhodně nevybízejí k návštěvě zapomenutých budov.

Přesto pokud do Matiční ulice dorazíte a chvíli se po okolí rozhlížíte, nelze si nevšimnout, že čas od času se ve zdemolovaných bytovkách ukáže nějaká ta živá duše.

Před rozbořenou ubikací stojí kočárek pro malé dítě a při vstupu do budovy vám do očí bijí sem tam odhozené hračky, které naznačují, že v takovém prostředí vyrůstají i děti.

Gábina z Matiční ulice: Nemám jinou možnost, jsem v začarovaném kruhu

Jednou z obyvatelek domu v Matiční ulici je i paní Gábina, která nás přivítala velmi mile a vřele. Při vstupu do svého bytu vtipně poznamenala, že dnes bohužel nestihla uklidit, což je při pohledu na všudypřítomné výkaly a špínu vcelku ironie, ale paní Gábině vtip upřít nelze.

Paní Gábina je, jak sama říká, v začarovaném kruhu. Má devět dětí a se svým osudem je již smířená. "Mám devět dětí, některé studují, další už pracují. Mají vzor ve své mámě, jak nikdy nechtějí dopadnout," řekla redakci eXtra.cz Gábina.

Gábina má velkou část těla popálenou, protože před lety byla velmi vážně poraněna při úmyslném výbuchu plynu.

"Takhle mě nikde nevezmou do práce. Já bych pracovat šla, ale mé popáleniny jsou tak rozsáhlé, že nemohu vykonávat žádnou práci. Nárok na důchod nemám, protože mám z mladých let velké dluhy na pojištění," říká smířeně s tím, že si na svůj život již zvykla a bere ho takový, jaký je.

Paní Gábina o žádnou lítost nestojí a podotýká, že si vlastně nežije špatně. Pro vodu si chodí do nedaleké studánky a jídlo se vždy nějaké najde. Kam ale půjde, až domy v Matiční ulici půjdou k zemi, zatím neví.
Související články

Další články

Nejnovější kauzy