Nejvíc šťastní jsou obyvatelé Kolumbie

Nebudeme cyničtí. V Kolumbii mají hafo kokainu, ale vzhledem k tomu, že sociologové při svých průzkumech neodebírali moč ani krev, budeme brát v potaz jen to, že tito jihoameričtí obyvatelé jsou dokonale šťastní díky dobrému jídlu, slunci, moři, duchnovnu, jež si v sobě pěstují, a nekonečným telenovelám, díky nimž se nenudí a nepřemýšlejí tak o nespravedlnostech světa. A pozor, tohle není jen tak obyčejná radost ze života, průzkumy ukazují až dvojnásobný pocit štěstí, než zažívá zbytek planety. Kolumbii pak v této kategorii dýchají na krk Brazílie a Peru.

Nejnadrženějším státem je Řecko

Tvrdí to britská média, tak to musí být pravda. A dost to vysvětluje tu obrovskou zadluženost tohoto jihoevropského státu. Řekové nemakají, ale zato souloží jak diví. Dělají to dokonce častěji než Francouzi, a to už je co říct!

Největší pesimisti? Francouzi!

Možná že dobré víno k udržení náladičky nestačí. Plátek Le Parisien tvrdí, že z průzkumu, který probíhal v jednapadesáti zemích, je patrné, že největšími pesimisty jsou právě Francouzi. Evropa si obecně v této kategorii vedla „velmi dobře“.

Na Islandu můžete jíst ze země

Island byl prohlášen za nejčistší zemi na Zemi týmem odborníků z univerzity v Yale. Hodnotilo se několik aspektů – například kvalita vzduchu a vody, emise, dopad prostředí na zdraví populace atd. Nejhůře dopadla Sierra Leone s 32 body, Island dostal z možné stovky 93,5.

Ženám se nejlépe žije na Novém Zélandu

Tady se zase hodnotily jiné faktory. Mzdy, podíl mužů a žen ve vedoucích pracovních pozicích, náklady na péči o dítě atd. Nejlépe se ženy mají na Novém Zélandu a pak také ve Finsku a Norsku. Nejhůře pak dopadly Jižní Korea, Japonsko, Ekvádor a Saúdská Arábie.

Nejvzdělanějším národem jsou Kanaďané

Organizace OECD ve své studii uvádí, že v Kanadě je nejvíc vysokoškolsky vzdělaných lidí na světě. V roce 2010 to bylo celých 51 % kanadské dospělé populace. Na druhém místě se umístil Izrael a na třetím Japonsko.

V Bolívii kamarády nehledejte

Nejvíc nepřátelskou zemí je Bolívie. Pokud se do ní chystáte, určitě na letišti nečekejte uvítací transparenty. V Bolívii nemají rádi turisty. Stejně tak jako ve Venezuele a v Rusku. Naopak nejvíc kámošů na sebe nabalíte na Islandu, na Novém Zélandu a v Maroku. To, že v poslední jmenované zemi vzkvétá sexuální turistika, tedy nejvyšší forma přátelství s cizinci, asi nemusíme připomínat.

Nejbohatší země? Katar!

Pravda, tohle se dalo trochu čekat. Magazín Forbes nás ale raději utvrdil v našich domněnkách. Po Kataru, kterému prachy sypou ropná naleziště, se na druhém místě objevilo Lucembursko.