Rakouský web Kronen Zeitung píše, že nákladní auto stálo v odstavném pruhu na rakouské dálnici A4 nedaleko města Neusiedl am See.

V nákladovém prostoru se podle prvních informací mělo udusit až 50 uprchlíků. Policie zatím nechce specifikovat počet mrtvých. Více informací kriminalisté podají na tiskovce.

Podle prvních fotografií z místa tragédie se zdálo, že kamion patří slovenské firmě Hyza, která vyrábí drůbeží produkty. Společnost je členem Babišova holdingu Agrofert. Na souvislost upozornil web iDnes.cz.

Babišova společnost ale dává od tragédie ruce pryč.

"S velkou pravděpodobností jde o auto, které jsme prodali. Těchto typů aut máme šest a podle satelitního systému jsou v tuto chvíli všechna na Slovensku. Hyza navíc do Rakouska vůbec nevyváží,“ uvedl pro iDnes.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

"Policisté dorazili k dodávce v ranních hodinách. Původně si mysleli, že jde o dopravní nehodu. Když zjistili, že tam není řidič, uviděli, že z dodávky vytékají tělní tekutiny, jak se těla uvnitř už rozkládala,“ uvedl pro web hnonline.sk mluvčí okresní policie Helmut Marvan.

Každopádně tato událost opět v plné nahotě ukazuje, že pašeráci lidí nemají respekt před evropskými zákony. Touha vydělávat na imigrantech je silnější než strach z případného postihu.

Skutečnosti, že pašeráci lidí nebudou hodní strýčkové, ale banda, která touží jen po penězích, si dokonce všimli i některé politické hlavy.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner prohlásila, že pašeráky už po tomto incidentu není možné považovat za zachránce uprchlíků, ale za zločince. „Musíme proti nim uplatnit nulovou toleranci,“ křičí nyní politička.

Smutné je, že obyčejní lidé už dávno volají po tom, aby byli pašeráci tvrdě trestáni. Muselo fakt umřít 50 lidí, aby tyto hlasy bral někdo vážně?

Po řidiči kamionu, který může být slovenského nebo maďarského původu, policie nyní intenzivně pátrá.