„Účelem akce je karnevalová oslava ohleduplného chování ke zvířatům a boomu veganství a vegetariánství, který ve společnosti aktuálně probíhá. Kromě toho věříme, že její pozitivní tón dokáže motivovat i spoustu dosud ‚nezasažených‘ lidí, aby také začali uvažovat o snížení konzumace živočišných výrobků,“ říká jeden z organizátorů akce Silvestr Vandrovec Špaček z iniciativy Otevři oči.

Akce se koná již pravidelně a od té doby prošla mnohými změnami. Konvenčně se stravující lidé se přestávají na vegetariány a vegany dívat jako na podivíny a nebojí se dialogu či zkoušení receptů bez živočišných produktů.

„Od roku 2009, kdy se konal první ročník akce, došlo k opravdu dramatické změně, o veganství se dnes mluví jako o módě nebo trendu. Určitě to není pouze naše zásluha, ale lidé se o postavení zvířat ve společnosti zajímají čím dál víc. Je to vidět třeba na počtu vyhledávání slova veganství na Googlu, který v posledních zhruba pěti letech roste skoro geometrickou řadou," dodává Vandrovec Špaček.

Pochod Veggie Parade bude zakončen v prostorách Tiskárny na vzduchu, kde v odpoledních hodinách vypukne festival a „žranice“. Na tuto akci je zván každý a návštěvníci si budou moct užít veganské hody, zacvičit si s trenéry z Vegan Sport Clubu a vyslechnout přednášky. Večer budou na místě DJs a od 20.00 vystoupí rapper Presento. Na místě bude i dětský koutek s připravenými aktivitami pro nejmenší.

Organizátoři slibují, že dopad na víkendovou pražskou dopravu bude minimální.

„Omezení dopravy se snažíme minimalizovat. Průvod se nejdřív jen kříží s tramvajovým provozem na Václavském náměstí, pak projde uličkami Starého města, kde je dopravy minimum. Nějaké zdržení se potom dá čekat na zbytku trasy, tedy v Revoluční, na Štefánikově mostě, nábřeží Kapitána Jaroše a v ulici Dukelských hrdinů až k Výstavišti.“

Více o akci na oficiálním FB Veggie Parade ZDE.