Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

V Praze přibývá pacientů nakažených spalničkami: Na vině jsou odpůrci očkování!

Zdroj: eXtra.cz
+ Další fotografie
nárůst
Pacientů nakažených spalničkami přibývá! V Praze hygienici potvrdili od začátku roku 65 případů, z nichž 14 přibylo v minulém týdnu. Podle odborníků jsou na vině i odpůrci očkování, kteří neočkováním svých dětí narušují kolektivní imunitu. Ta funguje v případě, že je proočkovanost populace alespoň 95%.

Nárůst nakažených je skutečně rapidní. "Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenává v 7. kalendářním týdnu roku 2019 další nárůst počtu nemocných spalničkami v metropoli. Jen v letošním roce 2019 tak již HSHMP v Praze registruje 65 nemocných," sdělili hygienici.

Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou. Díky povinnému očkování vakcínou MMR byl jejich výskyt v České republice minimální, proočkovanost však díky odpůrcům očkování klesla a tím byla narušena i takzvaná kolektivní imunita. Zatímco dříve u nás bylo hlášeno maximálně 20 případů ročně, tento rok je jich už 65.

Nemoc se šíří přímo, kýcháním a kašláním nebo kontaktem se sekrety nemocných osob. Výjimečně může dojít k přenosu i nepřímo, vzduchem nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Mezi první projevy patří horečka, kašel, zánět spojivek a rýma, horečky mohou dosahovat až 40 °C. Po 3 až 5 dnech se objeví charakteristická vyrážka, která začíná typicky za ušima a postupně se odtud šíří přes obličej na celé tělo.

Kvůli výskytu spalniček musel být před časem očkován personál v motolské nemocnici, nemoc se objevila i v jedné ze sněmovních restaurací, která proto musela být uzavřena.

Související články

Další články