Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V Praze bude zřízena nábytková banka: Vaše staré skříně a spotřebiče mohou pomoci

V Praze bude zřízena nábytková banka: Vaše staré skříně a spotřebiče mohou pomoci
Zdroj: Facebook/Milujeme retro
Nábytková banka
Praha se chce ještě letos vrhnout na zřízení takzvané nábytkové banky, kam budou moci obyvatelé odložit nepotřebný, ale funkční nábytek či spotřebiče. Městská nábytková banka bude fungovat v Libuši a Praha ji bude provozovat prostřednictvím Centra sociálních služeb Praha (CSSP). Nábytek z banky bude poskytován lidem, již si nemohou koupit vlastní.

Letos na podzim by měla v Praze vzniknout nábytková banka. Pražští zastupitelé založení banky schválili ve čtvrtek. Praha tak půjde po vzoru Brna a Liberce, kde už nábytková banka funguje.

Dary od občanů

Občané budou moci do nábytkové banky nosit věci z bytů včetně funkčních spotřebičů, které už u nich doma nemají místo. Ty pak budou následně sloužit lidem v těžké životní situaci. Fungování je tedy postaveno na přijatých darech od občanů a firem. Nábytek či spotřebiče musí splňovat pouze to, že jsou ještě dále využitelné a funkční, případně vyžadují jen drobné opravy. Dary se budou uskladňovat v centrálním skladu v Libuši. Tam odtud budou odváženy žadatelům.

"Základní funkcí nábytkové banky je zprostředkovat nábytek a další potřebné bytové vybavení lidem žijícím v nouzi, kteří nemají potřebné bytové vybavení, finanční prostředky na jeho pořízení a ve své situaci jsou v sociální tísni," stojí v dokumentu schváleném zastupiteli.

Vstupní náklady na zřízení nábytkové banky se budou pohybovat zhruba kolem 2,85 milionu korun. Banka bude mít celkem čtyři zaměstnance - vedoucího, technika a dva řidiče. Mzdové náklady překročí dva miliony korun. Provozní náklady by měly být 480 tisíc korun ročně, přičemž největší částku z toho budou tvořit energie. CSSP bude mimo jiné platit i materiál za opravy, úklid nebo pohonné hmoty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy