Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

V pondělí se otevírají obchody s oblečením a obuví: Jaká pravidla se musí dodržovat?

Zdroj: unsplash.com
Pravidla v prodejnách
Od pondělí se v Česku otevírá řada kamenných prodejen včetně obuvi a obchodů s oblečením. Nákup nových šatů však nebude probíhat, jak jsme zvyklí. V prodejnách se budou muset dodržovat určitá hygienická opatření. Jak budou nákupy vypadat?

Od pondělí vláda povolila opětovné otevření provozoven do 2 500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5 000 metrů čtverečních, nebo mají vchody zvenku. Znamená to, že se tedy otevřou i prodejny s oblečením a také obuv. Prodejny však musí dodržovat podmínky, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Jaká pravidla budou pro prodejny platit?

Zákaz zkoušení oblečení

V prodejnách otevřených od pondělí se budou muset udržovat určitá pravidla. Jedním z nich je zákaz zkoušení oblečení, tedy zavřené kabinky. Zákazníci tak nebudou moci vyzkoušet oblečení, které si chtějí koupit. Řada prodejců si na toto opatření stěžuje, protože kdo by si chtěl koupit oblečení bez toho, aniž by věděl, jak mu padne.

Karanténa pro oblečení

Lidé ale dostanou možnost vrácení oblečení, když si ho v obchodě nemohou vyzkoušet. Oblečení po vrácení ihned poputuje do třídenní karantény. Vracené zboží bude umístěno do kontejneru či krabice označené karanténa.

Zkoušení bot s ponožkami

Ministerstvo sice nepovolilo zkoušení oděvů, ale boty si v obchodě vyzkoušet můžete. Musíte mít ovšem ponožku a před zkoušením si vydezinfikovat ruce. "Boty se zkoušet mohou, ne však na holou nohu, což platilo většinou i do teď. A lidé si musí před tím dezinfikovat ruce," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Rozestupy a dezinfekce

Prodejci musí zajistit, aby zákazníci mezi sebou dodržovali minimálně dvoumetrové rozestupy. Dále se vyžaduje, aby prodejci u často dotýkaných předmětů, jako jsou třeba kliky, měli umístěnou dezinfekci.

Krom toho bude muset personál při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků používat rukavice.

Související články

Další články