Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vendula Pizingerová koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

V peněžence nosíte POKLAD: Za tyhle desetikoruny a dvoustovky dostanete DESETITISÍCE

Zdroj: Profimedia.cz, archiv
Sběratelské kousky
Zkontrolujte si peněženky, dost možná v ní totiž nosíte poklad. Hodnota vzácných mincí a bankovek se mnohdy šplhá k desetitisícům. K nejrozšířenějším patří desetikoruny a dvoustovky s chybami. Jak je poznat a kolik za ně dostanete? Pojďte se podívat!

Za vzácnou desetikorunu můžete dostat od 20 až do 30 tisíc korun. Prvním signálem, že jste možná jejími majiteli, je rok vyražení 1993. Od běžných desetikorunových mincí se liší výškou čáry, která protíná zkratku „Kč“.

Během přípravy v německém Hamburku se totiž stala chyba a čára je o něco výš, takže je viditelná i v písmeně „K“. Pokud ji najdete, ještě nemáte vyhráno. Čím je mince opotřebovanější, tím je její cena nižší. Doslova majlant za deset korun dostanete, pokud bude mince vypadat co nejlépe.

Ještě cennější je pak dvěstěkorunová bankovka z roku 2018. V tiskárně tehdy připravovali bankovky pro Afriku a na českou dvoustovky se jim do bezpečnostního proužku vloudila chyba. Místo „200 Kč“ je tam napsáno „Republique du Zaire“.

Další nesrovnalostí je rok 2018 ve středu nahoře, který přebývá, a naopak chybějící rok 1993 vedle stříbrného proužku. Hodnota se může vyšplhat až ke 100 tisícům korun. Znovu však záleží na zachovalosti bankovky.

Ještě se podívejte do galerie, abyste vzácnou minci a bankovku stoprocentně rozeznali!

Související články

Další články