V Peče celá země se vzpomínalo na dětství: Soutěžící pekli cukroví, tart s kopulí a plyšového medvěda
Pečení je radost. A pro děti zvlášť. Osmý díl soutěže Peče celá země byl zaměřen právě na ně. Z dvanácti amatérských cukrářů již zbylo jen pět a za úkol měli zavzpomínat na dětství a upéct pět druhů cukroví, tart s cukrovou kopulí a snový 3D dort v podobě plyšového medvěda. S úkoly si nejlépe poradil a titul Pekař týdne získal Vojta.
Pro každého cukráře je pečení pro děti radost. V osmém díle na ně proto čekaly úkoly spojené s dětstvím. V osobní výzvě měli za úkol připravit pět druhů vánočního cukroví po patnácti kusech. "Já jsem si to rozpočítal a zjistil jsem, že na jeden kus mám tři minuty," kalkuloval Vojta, který si na tuto výzvu přinesl formičky po prababičce.
Fantazii se meze nekladly a držet tradic se nemuselo, podmínkou však bylo, že každý druh musí být jiný. Porota tak ochutnala například moravské perníčky od Kláry, Kristýniny malinové úly, Tereziny pistáciové rohlíčky, starovodské kořeněné pracny od Vojty nebo Romanovy citrónové linecké stromečky. Právě oba pánové v této výzvě excelovali – Vojta promyšlenými detaily a moderním pojetím, Roman naopak sázkou na klasiku. "Dostal jsem vynadáno od manželky, že sem jdu s naprosto obyčejným cukrovím, ale já si stejně stojím za tím, že když se použijí kvalitní ingredience a osvědčené postupy, tak to prostě klapne," objasnil svůj výběr Roman.
Tart s cukrovou kopulí
V technické výzvě soutěžící hráli hru s názvem 'Pepa říká', v níž při pečení museli udržet tempo s Josefem Maršálkem. Ten u svého stolu zády k soutěžícím připravoval tart s cukrovou kopulí plněný pistáciovým krémem, rebarborou a jahodovo-rebarborovým želé a nahlas popisoval jednotlivé kroky. Nejtěžším prvkem se stala cukrová kopule tvarovaná pomocí fólie. Nejvíce se trápila Kristýna s Romanem, kterým ostatní pomáhali do poslední chvíle. Nejlepší tart upekl Vojta, avšak porotci uznali, že vzhledem k náročnosti této zkoušky všichni odvedli skvělou práci.
Třiceticentimetrový dort medvěda
Kreativní výzva určitě potěšila nejen dětského diváka. Během čtyř hodin soutěžící připravili třiceticentimetrový dort ve tvaru chlupatého plyšového medvídka. "Tento dort patří do kategorie, které se říká cukrářská skulpturní artistika," vysvětlil Josef Maršálek. "Základním stavebním kamenem pro tyto 3D dorty je dostatečně pevný korpus a i krém," doplnila Michaela Landová. Kromě technického provedení a chuti si tak soutěžící museli dát záležet i na modelaci a zvládnutí imitace plyšových chlupů. Porota se soustředila právě na tvar a vizuální podobu výtvorů. Mezi nimi se objevili hned tři hnědí medvědi – z piškotového těsta, čokoládový a red velvet s jahodovo-ibiškovým gelem.
Pekařem týdne se již potřetí stal Vojta. "V osmém díle nebylo pochyb o tom, kdo se stane pekařem týdne. Vojta si to plnoprávně zasloužil," zkonstatovala Míša Landová.
Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní
Peče celá země 2024
Třetí řada soutěžního pořadu Peče celá země měla premiéru 6. ledna 2024 na ČT1. Pořad vznikl na základě formátu britské BBC. Vítězem se stal student z Prahy Vojtěch Vrtiška (21 let).
Moderátoři, porotci, soutěžící
Během deseti sobotních večerů se utkalo dvanáct soutěžících. Jejich výkony hodnotila dvojice pekař a cukrář Josef Maršálek a pekařka Michaela Landová a nechybělo moderátorské duo Tereza Bebarová a Václav Kopta.