Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V pátek přibylo v ČR více než 13 000 případů covidu. Opatření začínají působit, tvrdí Blatný

V pátek přibylo v ČR více než 13 000 případů covidu. Opatření začínají působit, tvrdí Blatný
Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus
V pátek přibylo v Česku 13.605 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je o zhruba 1650 méně než před týdnem. Počet mrtvých za tento pátek byl mírně vyšší než předchozí pátek, ale i přesto se jedná o zatím nejnižší množství zemřelých od začátku tohoto týdne. Přibylo 121 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 3078 od březnového začátku epidemie v zemi. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) tvrdí, že opatření začínají působit.

Od 1. března, kdy se objevili v Česku první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno celkem 323.673 případů covidu-19. Naprostá většina z celkového počtu případů byla zaznamenána za posledních několik týdnů. Jenom v říjnu testy zatím potvrdily nákazu u více než čtvrt milionu lidí. V posledních dvou týdnech přibývá většinou zhruba 12.000 až 15.000 případů denně.

Podobně výrazně rostou počty hospitalizovaných a zemřelých. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ke čtvrtku 7281 lidí s covidem-19, skoro o polovinu více než před týdnem. Z toho více než tisícovka pacientů byla ve vážném stavu. Množství úmrtí za den už deset dní v řadě nekleslo pod stovku. Ve čtvrtek byl zaznamenán dosud nejvyšší denní nárůst úmrtí od začátku epidemie, když zemřelo 171 lidí.

"Je jasné, že opatření, která byla uvedena, pravděpodobně začínají působit. Když říkám pravděpodobně, tak tím myslím, že vidíme, že šíření nákazy začíná zpomalovat. Čísla sice ještě nějakou dobu porostou, ale ten nárůst se snižuje a pro nás by to mohlo být to pomyslné světlo v tunelu. Jestliže bychom ale nyní jakkoli opatření, která jsou teď, uvolňovali, tak bychom to světlo nakonec vůbec nemuseli vidět," uvedl ministr Jan Blatný v rozhovoru pro idnes.cz.

Kdy se otevřou restaurace?

"Večerní vycházení je diskutovaná věc, ale je to v podstatě jen nástroj, jak kvantifikovat, jestli lidé chodí nebo nechodí ven. Z mého pohledu je to samozřejmě něco, co je nepříjemné," dodal Blatný na téma večerní vycházení. K otevření restaurací se vyjadřovat nechtěl. Prý je to v tuto chvíli jen věštění z křišťálové koule. "Věřím, že se ale něco pozitivního začíná dít, a jestli se to potvrdí, tak na to máme jeden až dva týdny," uvedl pro idnes.cz nový ministr zdravotnictví.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy