Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

V otevíracích dobách obchodů panuje chaos. Jak je to s červencovými svátky?

Zatímco během některých svátků musí mít supermarkety ze zákona zavřeno, na další volné dny se zákon nevztahuje. Mezi zákazníky tak panuje chaos. Podívejte se, kde si můžete během červencových svátků v klidu nakoupit a kde nikoliv.

Během červencových svátků 5. a 6. mohou obchody zůstat otevřené. Což je zásadní rozdíl oproti květnovému svátku Dnu vítězství. Zákazníci jsou tak často značně zmateni a rozhodně nejsou jediní. Ani sami majitelé totiž často nevědí, jak to se svátky přesně je.

Podle zákona musí mít obchody zavřeno o sedmi státních svátcích, a to na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den pak musí zavřít ve 12:00.

Zákaz prodeje se pak nevztahuje na 1. května, 5. i 6. července a 17. listopadu. Během těchto svátků by měly obchody zůstat otevřené dle běžné otevírací doby, popřípadě dle přání obchodníků.

Zmatky způsobuje i definice prodejen, které se ve vybraných svátcích mají zavřít. Ten se totiž nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích či na prodejny v nemocnicích.

Dalším svátkem, kdy se větší obchody uzavřou, bude tedy až 28. září na Den české státnosti.

Související články

Další články