Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

V Ostravě vyroste nejvyšší mrakodrap v Česku: Šedesátipatrová budova má měřit 238 metrů

V Ostravě vyroste nejvyšší mrakodrap v Česku: Šedesátipatrová budova má měřit 238 metrů
Zdroj: RT Torax
Předchozí Další
+ Dalších 9 fotografií
dominanta
Česká republika nesmí být pozadu, a tak v Ostravě poblíž obchodního centra Nová Karolina vyroste nejvyšší mrakodrap v zemi. Ponese název Ostrava Tower a bude mít dvě věže. 238 metrů vysoká budova bude ukrývat 60 pater a naprostý luxus.

Pozemek, kde by se měl mrakodrap tyčit, leží mezi nákupním centrem Nová Karolina a ulicí 28. října. Ve středu jednali zastupitelé města a rozhodli o tom, že pozemek prodají. Ostrava Tower v centru města bude stát na placu za 61,7 milionu korun, ten koupí společnost RT Torax. Odhadem by se investice měla vyšplhat na více než dvě a půl miliardy korun.

Luxusní byty, hotel a kanceláře

Kromě 60 pater bude mrakodrap ukrývat i 4 podzemní podlaží, kam se vejde 700-750 vozidel. Na samotném vrcholku má být vyhlídková věž. Podle projektu architektů by se v mrakodrapu měly nacházet nejen byty a hotel, ale také wellness a prostory pro kanceláře. Pro bydlení bude vyhrazeno 48 pater. Půjde například i o luxusní a VIP byty.

Ostravští zastupitelé přišli s prodejem pozemku ve tvaru slzy už minulý květen a do září měli zájemci možnost předložit své návrhy a nabídky. Zastupitelé města nabízeli pozemek za minimálně 37 milionů a vyžadovali, aby se v budově nacházelo minimálně dvanáct pater. Také chtěli, aby byla v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

Zdokonalení čtvrti Nová Karolina

"Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje. Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností," vysvětlil primátor Tomáš Macura.

O pozemek měly zájem dvě společnosti. RT Torax splnila všechny podmínky a přišla s velmi neobyčejným a líbivým řešením. Na pozemku vystaví obchodně administrativní centrum se dvěma věžemi. V té obytné budou pochopitelně byty. V administrativní se budou nacházet kanceláře a v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací.

Postaven by měl být do 6 let

V přízemí budou komerční prostory a konferenční centrum. Investor jej chce navíc propojit s nákupním centrem Nová Karolina, s ulicí 28. října a městským bulvárem ulicí Jantarová. Společnost bude muset zaplatit celou částku kupní ceny a nechat si vystavit pravomocné stavební povolení. Čas má do prosince 2022.

Mrakodrap musí být postaven do května roku 2026 a až do zkolaudování objektu má město na pozemky předkupní právo. "Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku," uvedl jednatel RT Torax Tomáš Häring.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy