Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Kouzelná událost ve FN Ostrava: Matka porodila krásná trojčata a září štěstím

+ Další fotografie
Výjimečná událost se stala v ostravské fakultní nemocnici, kdy tým porodníků odrodil trojčata. Hrdá dvaatřicetiletá maminka Aničky, Zuzanky a Mirečka porodila už 19. února v dopoledních hodinách. Tým Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava rozhodl, že těhotenství ukončí ve 30. týdnu.

Matka trojčat Michaela Kropová se může pyšnit svými malými zázraky, protože trojčata se u nás rodí jen velmi výjimečně. Protože ženské tělo není stavěno na vývin tří plodů zároveň, bylo těhotenství ukončeno už ve 30. týdnu, ačkoliv by mělo trvat 40 týdnů.

Trojčata jsou na světě

Dvě holčičky a chlapec se narodili ve středu 19. února ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne. Těhotná žena byla hospitalizována ve Fakultní nemocnici Ostrava. Manžel je na Michaelu a děti neuvěřitelně pyšný, Michaela je moc vděčná operačnímu týmu i všech zdravotníkům za přístup a skvěle odvedenou práci.

"Ta péče před porodem i po porodu, tak se cítím vážně super. Všichni jsou tu špičkoví a jsem opravdu šťastná," řekla maminka trojčat ve videu, které sdílela FN Ostrava na svých facebookových stránkách.

Nutný císařský řez

"I když to byl akutní císařský řez, nebyl problém dát rychle dohromady početný tým operačního sálu a neonatologů, který je u takovéhoto mimořádného porodu nutný. Všichni jsme na jednom pracovišti," popsal náročný zákrok přednosta kliniky MUDr. Ondřej Šimetka.

MUDr. Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky, provedl porod s doktorem Šimetkou a dodal: "S přibývajícími týdny těhotenství stoupá riziko komplikací pro rodičku i plody. Doufali jsme, že budeme schopni ještě pár dnů těhotenství udržet, ale nakonec jsme museli provést císařský řez dříve."

Krásná porodní váha

Trojčata vážila od 1300 do 1600 gramů. Obvykle se porodní váha u narozených dětí pohybuje kolem 3300 gramů, pokud se dětí narodí víc, váha je o poznání nižší. Při předčasném porodu je možné zachránit novorozence s porodní vahou od 500 gramů.

"Ta porodní váha je poměrně vysoká, ale musíme si uvědomit, že jsou to děti nezralé, které budou ještě vyžadovat několikatýdenní pobyt na našem oddělení," řekla primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová. Děti jsou v tuto chvíli na dechové podpoře.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy