Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V oranžovém stupni je nově dalších pět okresů, Česko zelená: Přibylo nové pravidlo pro Prahu

V oranžovém stupni je nově dalších pět okresů, Česko zelená: Přibylo nové pravidlo pro Prahu
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
Covidový semafor
Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo mapu, na které je vidět, jak se drží jednotlivé okresy v souvislosti se šířením koronaviru. Do druhého, tedy oranžového či žlutého, stupně přibylo několik okresů, kde od pondělí bude nutné, aby tam byla zpřísněna některá pravidla.

Kromě Prahy se nově nachází ve 2. stupni covidového semaforu tyto okresy: Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Znamená to, že v jednotlivých okresech začalo docházet ke komunitnímu přenosu nákazy koronavirem Dohromady jde o šest okresů, kde jsou nebo budou zpřísněna protiepidemiologická opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy.

Od pondělí bude ve vyjmenovaných okresech nutné uzavřít bary, restaurace a podobná zařízení mezi půlnocí a šestou ráno. Od toho samého dne navíc bude platné, že si v Praze před vstupem do jakéhokoliv obchodu musí lidé vydezinfikovat ruce. Informoval o tom po jednání bezpečnostní rady hlavního města náměstek primátora Petr Hlubuček. Provozovatelé by neměli nikoho bez vydezinfikovaných rukou vpouštět dovnitř.

"Ve všech vnitřních prostorách, kde dnes je povinnost mít k dispozici dezinfekci pro příchozí, bude povinnost všech provozovatelů těchto budov zajistit, že když někdo vstupuje, tak si ruce vydezinfikuje," informoval Hlubuček. Jde nejen o restaurace a bary, ale také o všechny obchody a nákupní centra. Dodal, že ví o tom, že ne každý využívá dezinfekční prostředky hned při vstupu do provozovny.

Česko se začíná zbarvovat do zelena

Nejen žlutý stupeň se rozrostl. Mapa aktualizovaná ministerstvem zdravotnictví navíc začíná i zelenat. I když je zelená barva většinou uklidňující, tentokrát to znamená pohotovost. Do zeleného stupně, také prvního stupně, patří tyto okresy:

Benešov, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc a Prostějov.

Pro všechny tyto okresy se opatření zatím nezpřísňují, avšak ministerstvo si je bude bedlivě hlídat, kdyby se tam situace zhoršovala. Na aktualizovanou mapu se můžete podívat v galerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy