Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

V obchodě nebo u kadeřníka se nemůžete nakazit koronavirem, tvrdí odborník

V obchodě nebo u kadeřníka se nemůžete nakazit koronavirem, tvrdí odborník
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Podle ředitele virologického institutu při Bonnské univerzitě Hendrika Streecka je nemožné, aby se koronavirus přenášel mezi lidmi v obchodě nebo u kadeřníka. Riziko nákazy v těchto místech prý vůbec neexistuje. Lidé musejí být v těsném kontaktu delší dobu, aby se nakazili.

Bylo uzavření obchodů kvůli koronaviru zbytečné? Německý uznávaný virolog Hendrik Streeck je přesvědčen, že nákaza se v supermarketu nebo u kadeřníka nemůže šířit.

„Neexistuje dosud ověřený přenos nákazy virem SARS-CoV-2 během nakupování nebo u kadeřníka. Nikdo se nenakazil v žádném supermarketu, řeznictví nebo restauraci. Přenášení virů se většinou odehrává mezi lidmi, kteří jsou delší dobu v těsném kontaktu,“ řekl Streeck v televizi ZDF.

Nebezpečné jsou ale večírky, velká shromáždění nebo fotbalové zápasy. Ohromný počet lidí se nakazil třeba během utkání v italském Bergamu, nákaza se šířila i v berlínském klubu Trompete.

Vědecká pře

Streeck tvrdí opak toho, co už dřív zjistili jiní experti. Virologové z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) dokázali, že vir přežívá až 24 hodin na papíře, tři hodiny v aerosolech, na plastech dokonce až tři dny.

Vědci se Streeckova týmu jsou ale přesvědčeni, že se virus přes tyto povrchy nešíří. „Když jsme snímali vzorky z klik od dveří, telefonů nebo toalet nebylo možné v laboratoři vir kultivovat na základě těchto stěrů,“ dodal Streeck.

Související články

Další články