Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

V noci můžete pozorovat meteorický roj Geminidy! Jde o jádro vyhaslé komety?

Unikátní podívaná
V noci z pátku na sobotu můžete mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní pozorovat meteorický roj Geminidy. Čas maxima roje vychází na pátek ve 13.30 SEČ, jak uvádějí Česká astronomická společnost a Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Pozorování by v noci ze 14. na 15. prosince neměl kazit ani Měsíc, neboť zapadne ještě před půlnocí.

„Aktivita roje je patrná už od pátku 7. prosince, kdy Země začala procházet proudem meteoroidů, v průběhu dní postupně pozvolna stoupá. Poslední meteory bude možné zaznamenat ještě 17. prosince,“ píše na svém webu Česká televize.

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. První zprávy o tomto jevu pocházejí z roku 1862. Geminidy patří k nejaktivnějším a nejpravidelnějším meteorickým rojům. Zajímavé jsou nejen kvůli své vysoké aktivitě, ale i vzhledem ke svému ne zcela známému původu. Mateřská tělesa většiny meteorických rojů jsou komety, ale u Geminid tomu tak možná není. Předpokládá se, že pocházejí z planetky 3200 Phaethon. Je dost pravděpodobné, že ani Phaethon není obyčejným asteroidem, ale je to jádro vyhaslé komety, jak stojí na internetové encyklopedii Wikipedie.

Nejlépe roj uvidíte někde na horách, kde nehrozí, že podívanou zkazí inverze. Je také dobré být co nejdále od světelného znečištění z měst.

Mohlo by vás zajímat

Další články