Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

V neděli přibylo 1305 nakažených: Chrudimská neurologie je kvůli koronaviru zavřená

V neděli přibylo 1305 nakažených: Chrudimská neurologie je kvůli koronaviru zavřená
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
Shrnutí
Denní nárůst nakažených koronavirem se v Česku za neděli nedostal ani na 1500. I tak je to stále mnoho. Mezi nakaženými jsou také zdravotníci z chrudimské neurologie a oddělení se muselo zavřít. Zároveň s nakaženými přichází i nárůst hospitalizovaných pacientů a hrozí, že se tím značně omezí zdravotní péče.

K pondělnímu ránu eviduje ministerstvo zdravotnictví 32 723 aktivních případů nákazy koronavirem, z toho 1305 jich přibylo během neděle. Jak je zvykem, o víkend se méně testuje, proto bývají i menší nárůsty. Pacientů, kteří museli být kvůli těžkému průběhu nemoci hospitalizováni, je 802. Počet pacientů, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, je 606. Z nemoci se vyléčilo 31 268 lidí.

Nakažení zdravotníci v Chrudimi

Mezi nově nakaženými je i zdravotnický personál z chrudimské nemocnice, přesněji z oddělení neurologie. Ze 22 zdravotníků je 16 nakažených a mezi nimi jsou i 4 lékaři. "V tuto chvíli je 16 lidí pozitivních," uvedl pro TN.cz ředitel nemocnice v Chrudimi Miroslav Sirový. V nemocnici se koronavirus objevil v úterý, a to poprvé.

Nakažená pacientka si zřejmě covid-19 nepřinesla. "Byla hospitalizována deset dní před tím," uvedl Sirový. Od nikoho z příbuzenstva ho však chytit nemohla, v nemocnici platí zákaz návštěv.

Přibývání hospitalizovaných

Nemocnice přijímají pacienty s covidem-19 denně, jsou jich desítky. Avšak s nárůstem hospitalizovaných pacientů dochází lůžka a prostor pro operace. Nemocnice navíc riskují, že se jim zdravotnický personál nakazí, nebo nebude dost lidí na to, aby byli ošetřeni pacienti s covidem a 'obyčejní' pacienti. Na specializovaná lůžka je zapotřebí poslat jen proškoleného zdravotníka.

Šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula na neveřejném jednání s poslanci zdravotnického výboru podle webu Novinky.cz řekl, že pokud toto tempo nárůstu hospitalizovaných bude v následujících týdnech pokračovat, mohou dojít ventilátory.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy