Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

V neděli Česko ohrozí silný vítr! Meteorologové varují před velkými škodami!

(Ilustrační foto)
V neděli celé Česko zasáhne silný vítr. V nárazech bude moct dosahovat rychlosti až 100 km/h, na horách až 160 km/h. Vítr může ohrozit lidské životy a způsobit velké škody.

Obyvatelé Česka mohou počítat s materiálními škodami na velkém území. Počítá se s omezením dopravy, s výpadky proudu a se zlámanými stromy. Meteorologové doporučují omezit pohyb venku a jízdu autem. Procházky v lese také nedoporučují. Lidé by se také neměli zdržovat v blízkosti elektrického vedení nebo vyšších stromů.

Vítr je podle meteorologů lepší přečkat v uzavřených prostorách. Hrozí neprůjezdnost silnic. Vítr může z auta udělat neovladatelný objekt.

„Přes Polsko bude postupovat k východu tlaková níže a v jejím týlu k nám začne proudit studený vzduch od severu. V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne bude postupně zesilovat západní vítr,“ uvádějí meteorologové.

Nejsilnější vítr by měl dorazit v poledních hodinách. Průměrná rychlost větru by měla být 40–58 kilometrů v hodině s nárazovou rychlostí až 108 km/h. Na horách ČHMÚ počítá s vichřicí s nárazy od 126 km/h do 162 km/h.

V neděli by na území Česka mohlo spadnout pár prvních vloček. „V polohách nad 600 metrů bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách, v bouřkách, může docházet k přechodnému snížení dohlednosti a tvorbě sněhové pokrývky,“ uvádějí meteorologové. Na horách můžeme postupně začít počítat se sněhovými jazyky.

Související články

Další články