Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

V Mirošovicích hrubě porušili zákon. Na webu zveřejnili výsledky voleb

Přešlap
Všechny volební okrsky mají přísně zakázáno zveřejňovat výsledky voleb do doby, kdy bude v Itálii uzavřena poslední volební místnost. Výsledky Eurovoleb by měly spatřit světlo světa až v neděli po 23. hodině. Toto nařízení však nedodrželi ve středočeských Mirošovicích, tam zveřejnili výsledky na svém webu už v sobotu, jako by se nechumelilo.

V Mirošovicích došlo k pochybení, kdy výsledky voleb do evropského parlamentu zveřejnili na svých webových stránkách. Tím porušili zákon. „Určitě to je porušení zákona, to bezpochyby. Okrsková volební komise je volebním orgánem ze zákona,“ sdělil mluvčí ČSÚ Jan Cieslar serveru tn.cz.

Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, uvedla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

„Podle volebního zákona § 59 odst. 11 zákona č. 62/2003 Sb. nesmějí volební orgány zjištěné výsledky hlasování zveřejnit do doby stanovené pro uzavření poslední volební místnosti na území Evropské unie tj. do neděle 26. 5. 2019 do 23:00,“ potvrdil mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Dle Evy Jůzové jde o ojedinělý případ. „Členové komise to mají ve všech pokynech a metodikách. Chybu způsobil lidský faktor,“ dodala vedoucí. Podle ní byli členové volebních komisí proškoleni dostatečně.

Mohlo by vás zajímat

Další články