Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V léčbě nemocného Maxíka se vyskytl problém. Do případu se vložil i Okamura

V léčbě nemocného Maxíka se vyskytl problém. Do případu se vložil i Okamura
Zdroj: archiv Maxíka
+ Dalších 8 fotografií
sbírka
Sen se stal pro Maxíka a jeho rodinu skutečností. V rekordně krátkém čase se podařilo vybrat astronomickou částku na jeho záchranu. Max, který trpí vzácným onemocněním spinální svalovou atrofií, ale ještě nemá vyhráno. Objevilo se totiž několik zádrhelů. Je totiž dost možné, že se z léku bude muset odvádět DPH, což je při tak obrovské částce velká suma. Do případu se vložil i předseda SPD Tomio Okamura, který apeluje na Andreje Babiše, aby byl lék osvobozen od daně.

Rodina i všichni, kteří pomohli a příběh Maxíka sledovali, byli ještě před dvěma dny dojati k slzám. Český národ ukázal, jak je neuvěřitelně solidární k lidem, kteří neměli tolik štěstí. Během pár dnů se podařilo na nemocného Maxíka vybrat přes 50 milionů korun, které jsou potřeba na lék z USA, na který se v zemích EU nijak nepřispívá.

Zádrhel

"100 % za 10 dní!!! Je neuvěřitelné, co jsme spolu za těch pár dní dokázali. DĚKUJEME!!!" napsali šťastní Maxíkovi rodiče na stránky, kde se o chlapcově příběhu dočtete více.

"Vše ale není jednoduché tak, jak se zdá," píše se dále v prohlášení. "Nikdo nečekal, že sbírka půjde takovým tempem. Stále čekáme na konečnou kalkulaci léku. Ta navíc obsahuje DPH, což nikdo z nás nevěděl. Stále také nevíme, zda bude možná aplikace ve FN Motol. Pokud ne, částka se dost navýší. Je nutné také provést několik vyšetření. Maxík musí absolvovat test na protilátky. Máme obrovskou radost, ale musíme počkat, než se vyřeší tyto záležitosti, které jsou stěžejní. Buďte k nám prosím shovívaví," informují Maxovi blízcí veřejnost.

Zasáhl Okamura

Do případu se vložil i Tomio Okamura (47), který apeluje na premiéra Babiše (65) a žádá ho o zbavení daně na tento drahý lék. "Úsilím rodičů a díky všem, co se zapojili, se částku podařilo vybrat. Nyní však rodina narazila mimo jiné i na to, že lék se musí zdanit, s čímž nepočítali. Věřím, že částka se vybere, i kdyby narostla o DPH, ale jde o obrovskou sumu peněz, a tak se na Vás obracím, zdali by ohledně zdanění v tomto konkrétním případě mohl stát udělat vstřícný krok, abychom ještě více nezatížili zoufalé rodiče a zároveň vyšli vstříc také mnoha občanům, kteří pomohli," napsal Okamura na Facebooku.

Na vyjádření má Babiš 30 dní. Předseda SPD ale doufá, že to stihne dřív, jelikož času je opravdu málo. Lék se musí Maxíkovi podat do jeho druhých narozenin, které oslaví v červnu. Je tedy dost možné, že sbírka na Maxíka poběží dál.

Oliverek také čeká na pomoc

Stejný osud jako Maxíka postihl i Oliverka. Tomu budou dva roky v srpnu a stejně jako Maxíkova rodina i jeho se obrátila na veřejnost s prosbou o pomoc. O Oliverkově příběhu jsme již psali. Dále si o něm můžete přečíst i na facebookových stránkách Oliverkovy cesty s SMA.

Pokud chcete Oliverkovi pomoci, zašlete libovolnou částku na transparentní účet.

Číslo transparentního účtu: 1117771700/5500

Variabilní symbol: 8888

Do zprávy pro příjemce napište Oliver.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy