Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

V JAR zemřela první černošská dívka se syndromem stárnutí. Dožila se déle, než lékaři předpokládali

Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
Ve věku osmnácti let zemřela Ontlametse Phalatse, v JAR přezdívaná jako První dáma. Dívka trpěla progerií, nemocí způsobující předčasné stárnutí. Byla to vůbec první černoška trpící touto nemocí. Podle lékařů se dívka dožila nadprůměrného věku.

Ontlametse Phalatse zasvětila svůj život snaze inspirovat ostatní k aktivnímu životu. O svém životě natočila inspirativní dokument, díky němuž se proslavila. Veřejně se slavily například její narozeniny. Každý rok byl pro ni úspěchem. Poslední narozeniny s ní oslavil i prezident JAR Jacob Zuma.

Osmnácté narozeniny jsou pro lidi trpící touto nemocí ve skutečnosti opravdu požehnaný věk. Progerie, nemoc stárnutí, se může projevit u dětí již ve třináctém měsíci života Jedinec začne abnormálně rychle stárnout.

Průměrný věk takového jedince je 14 let, maximálně však dvacet. Stárnutí se projevuje především zastavením růstu, dále vytvořením vrásek či plešatěním, až jedinec začne mít potíže s orgány. Nejčastější příčinou smrti je infarkt nebo mrtvice. Nemoc postihuje jednoho člověka ze čtyř milionů a dodnes proti ní není žádný lék

Související články

Další články