Už na jaře se Češi bouřili, že nový protikuřácký zákon je až příliš velkým zásahem státu do soukromí. A to jak obyčejných lidí, tak podnikatelů. Majitelé hospod a restaurací přišli o možnost určit si, zda chtějí podnik kuřácký či nekuřácký.

Argumentace, že jde především o snahu ochránit nekuřáky, nebyla na místě. Vždyť v té době existovalo už tolik nekuřáckých míst, kam mohli lidé neholdující cigaretám v klidu zajít. Zavedením nových opatření také přišly vniveč investice těch hospodských, kteří před lety postavili oddělené prostory pro kuřáky.

Podobně nyní smýšlí i téměř polovina poslanců, ukázal průzkum České televize. Protikuřácký zákon by rádi zmírnili. Stojí za tím i velké oslabení ČSSD po říjnových volbách. Strana přišla o rovných 35 mandátů.

Případné zmírnění může mít několik podob. Buď se vrátí stavebně oddělené kuřárny, anebo se kouření zakáže pouze v podnicích, kde se vaří. Nejlepší variantou by samozřejmě bylo, kdyby si mohli samotní provozovatelé rozhodnout, jakou podobu bude jejich restaurace nebo hospoda mít.