Prosinec by měl být teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný. Takže z toho plyne, že nám moc sněžit nebude. První sníh můžeme očekávat v nížinách nejdřív na Silvestra, a tak si užijeme zase Vánoce na blátě. Naše předpověď vychází z dlouhodobého pozorování předchozích zim za 20 let a z toho, jak se chová příroda.

Jestli se ale chystáte v prosinci na hory, tak počítejte s horší kvalitou sněhu. Svahy se budou uměle zasněžovat a vysoké teploty tomu moc nepřidají. Pořádná sněhová nadílka k nám ale přijde až začátkem ledna. Sněhu si užijeme habaděj a na horách si pořádně zalyžujeme.

V první dekádě prosince bude převážně zatažená až polojasná obloha, teploty se budou pohybovat mezi 5 až 10 stupni. Teploty k minus 20 stupňům rozhodně nečekejte. Počasí bude působit spíš jako to podzimní, a tak vám možná ani nepřijde, že už se blíží Vánoce.

V druhé dekádě prosince bude převážně zataženo a očekává se inverzní oblačnost. V nížinách bude slabě pršet nebo lehce sněžit, na horách bude slunečno až polojasno. Denní teploty se budou pohybovat kolem 5 stupňů. Takže dovolenou na horách raději přesuňte až na leden.

Na přelomu druhé a třetí dekády se můžeme těšit na vydatnější sněžení. Bude to ale jenom na chvíli, kvůli teplotám kolem 10 a více stupňů sníh nevydrží a roztaje. A tak budou Vánoce na blátě. Výrazně ochladit by se mělo až na Silvestra, kdy budeme sníh přehrabovat lopatami. Na horách nasněží několik centimetrů sněhu.

V lednu zažijeme tu pravou zimu. V půlce měsíce bude výrazně sněžit a teploty klesnou až na minus 20 stupňů. Pro milovníky sněhu je tady dobrá zpráva. Užijete si ho opravdu do sytosti.

Chladné počasí vydrží až do února, kdy nás čekají teplotní výkyvy. Teploty v půlce února vyšplhají až na 10 stupňů a následně se zase ochladí. Nemusíte se ale bát, že by bylo zase bláto, a pomalu se už můžete těšit zase na jaro.

Tuhou zimu poznáme i podle zeleniny a chování zvířat

Podle chování zvěře v Česku bude zima tuhá. Zvířata mají velký zájem o obsah krmelců, takže si dělají zásoby na zimu. Jeleni šetří krokem a veverky si dělají zásoby oříšků. Zároveň se také sýkorky, kosi a další ptáci stěhují blíže k lidským příbytkům.

To, že bude pořádná zima a od ledna nás čekají teploty kolem minus 20 stupňů, poznáme i podle cibule a česneku. Čím mají silnější slupky a zaoblenější tvar, tím bude letos zima razantnější. Zelí má zase listy hodně na sobě a hlávka je pevná. Takže si letos užijeme pořádnou zimu.