Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V Evropě je první stát, který se definitivně zbavil koronaviru: Jaká opatření země přijala

V Evropě je první stát, který se definitivně zbavil koronaviru: Jaká opatření země přijala
Zdroj: Twitter El Universo
+ Další 4 fotografie
úleva
Zákeřný koronavirus definitivně vymizel z první evropské země. Černá Hora aktuálně nemá jediný aktivní případ s tím, že tam nakažení nepřibyli už 20 dní. Informaci přinesl tamní Institut veřejného zdraví.

Koronavirus pomalu začíná opadat. V Evropě se už první zemi podařilo nového typu koronaviru zbavit. Kompletně vyléčenou zemí se stala Černá Hora, kde už neevidují ani jeden případ nákazy.

"Po 68 dnech od prvního potvrzeného případu je Černá Hora v současnosti bez pacientů s nemocí covid-19," napsal Institut veřejného zdraví na sociální síti Twitter. Koronavirus se v Černé Hoře objevil až jako v poslední evropské zemi. První případ úřady zaregistrovaly 17. března.

Po více než dvou měsících se úřadům podařilo dostat epidemii pod naprostou kontrolu. Celkem se v Černé Hoře potvrdilo 324 případů nákazy koronavirem, z čehož se 315 pacientů vyléčilo. Nákaze v zemi podlehlo pouze 9 lidí.

Již dvacátý den v řadě v Černé Hoře nepřibyl jediný infikovaný s nemocí covid-19. V uplynulých 24 hodinách v zemi provedli 140 testů a všechny byly negativní.

Institut již dříve uváděl, že epidemii budou oficiálně považovat za ukončenou, jestliže se 28 dní v řadě neobjeví žádný nový případ. Aby se kritérium naplnilo, zemi chybí přečkat ještě 8 dní.

Speciální opatření v Černé Hoře

I v Černé Hoře přijala vláda kvůli koronavirové pandemii speciální opatření, aby se co nejvíce zabránilo šíření viru. V zemi postupně docházelo k uzavírání hranic a do země byl zakázán vstup cizincům, kteří na území Černé Hory nemají přechodné nebo trvalé bydliště.

Od 16. března například uzavřely všechny vzdělávací instituce. Od 18. března pak byla pozastavena veškerá vnitrostátní autobusová i železniční doprava a byl vydán zákaz přepravy více než dvou dospělých osob v jednom osobním vozidle.

S platností od 25. března byl v zemi vydán zákaz shromažďování více než dvou osob na veřejnosti a v ten stejný den byl vydán zákaz cestování mezi jednotlivými městy i obcemi.

V Černé Hoře se uzavřely všechny restaurace, bary, kavárny a další pohostinské podniky. Dále uzavřeli tělocvičny, posilovny, hřiště i plavecké bazény. Lidé nemohli do holičství, kadeřnictví ani do jiných salonů krásy. Zavřela se kasína, herny ale i sázkové kanceláře.

V zemi uzavřeli všechny obchody vyjma obchodů s potravinami, drogerií, lékáren, obchodů s krmivem pro domácí zvířata, benzínových stanic, obchodů s potřebami pro malé děti, zahradnictví, stavebnin a pohřebních služeb.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy