Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

V Doněcku vyhlásili mobilizaci. Ostřeluje nás Ukrajina, tvrdí vůdci povstalců

Vojáci na Ukrajině.
Zdroj: Profimedia
pohotovost

Situace na Ukrajině dál eskaluje. V sobotu ráno vyhlásil vůdce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin všeobecnou mobilizaci poté, co pátek i v sobotu pokračovaly ostré střety mezi ukrajinskou armádou. Vůdce podle webu Novinky.cz vyzval všechny vojáky v záloze, aby se dostavili na příslušná vojenská oddělení. Podle separatistů dochází k ostřelování povstaleckých vesnic ukrajinskou armádou. Ta zase obviňuje z porušování dohod proruské rebely.

"Ukrajinské ozbrojené síly ostřelují obce Zajcevo, Golmovskij, Horlivku, Vesjoloje, Staromichajlovku, Jelenovku, Petrovskoje, Novolapsu a vesnici u dolu Trudovskaja,“ prohlásil ve dnes vydaném videu Pušilin, vůdce samozvané a neuznávané Doněcké lidové republiky podle webu novinky.cz. Proruští separatisté a ukrajinské síly se vzájemně obviňují z ostřelování, porušování příměří a zvyšování napětí v oblasti.

Západní země už delší dobu varují před nebezpečím ruské invaze na Ukrajinu a tvrdí, že se Moskva bude snažit před útokem vyvolávat provokace, aby mohla svůj výpad ospravedlnit. Rusko záměr provést invazi popírá a prohlašuje, že stahuje vojenskou techniku od ukrajinských hranic. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale tento týden upozornil, že USA pozorují pohyb ruských jednotek směrem k ukrajinské hranici, nikoli tedy pryč od ní.

Kyjev dnes v reakci na poslední události vyzval zahraničí, aby ruské "provokace" odsoudilo. "Vidíme, že Ruská federace zahajuje kampaň šíření masových dezinformací, zintenzivňuje ostřelování ukrajinských pozic a civilní infrastruktury," uvedlo podle agentury Reuters ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy