Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V Dánsku otevřeli školy, reprodukční číslo se zvedlo: Kolik lidí u nich nakazí jeden nemocný?

V Dánsku otevřeli školy, reprodukční číslo se zvedlo: Kolik lidí u nich nakazí jeden nemocný?
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Pandemie koronaviru v některých zemích ustupuje a Dánsko je jednou z nich. Otevření školek a prvních stupňů škol před 14 dni mírně ovlivnilo čísla, která souvisí s koronavirem. Nakažených sice nijak výrazně nepřibylo, zato se zvedlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden nemocný. Plyne to z analýzy dánského infekčního centra SSI.

Dánsko začalo s opatřeními mezi prvními a mezi prvními je také začalo rozvolňovat. Před dvěma týdny nechala tamní vláda otevřít školy a školky a lidé si mohou dojít například ke kadeřníkovi. Počty nakažených jim rostly opravdu pomalu, což vedlo k postupnému rozvolňování.

Reprodukční číslo

Čísla se po dvou týdnech nijak závratně nezměnila. Kromě reprodukčního čísla, které se zvedlo z 0,6 na 0,9, jsou výsledky skoro stejné. Úřad upozornil, že je to stále pod hodnotou jedna, která je hraniční pro informaci, zda se virus rozšiřuje, či ustupuje.

Ustálení nově nakažených

Dánská premiérka Mette Frederiksen chce v uvolňování opatření dále pokračovat, protože virus dál ustupuje. Dánsko nemělo zavedenou žádnou povinnost nošení roušek a lidé si je nevzali ani dobrovolně. V polovině dubna bylo denně evidováno 130 až 200 nově nakažených, na přelomu dubna a května se čísla pohybují kolem 150 nových případů za den.

Dánsko zaznamenalo asi 9 300 nakažených a 460 úmrtí, více než 6 700 občanů se uzdravilo. V nemocnicích je pouhých 61 lidí ve vážném stavu.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy