Turistům v plavkách hrozí ve Hvaru pokuta až 600 euro, což je v přepočtu něco kolem patnácti tisíc. Pokud muži ve městě svléknou tričko a dámy se budou promenádovat po hvarských ulicích v plavkách, může se jim dovolená sakra prodražit.

Před pokutami ve městech už varují cedule v angličtině. V Dubrovníku a Splitu se pokuta pro turisty pohybuje kolem 3500 korun.

Ve Hvaru se vedení města rozhodlo bojovat i proti opilým turistům. Těm za požívání alkoholu na veřejnosti hrozí pokuta až 700 euro. Město tato opatření zavedlo poté, co se proměnily skupiny jeho návštěvníků. Hvar byl v minulosti vyhledávanou destinací starších turistů a rodin s dětmi. Tento rok však do města míří hlavně mladí na divoké večírky.

„Naši delegáti na tento problém upozorňují. Myslím si, že 15 tisíc je až nějaká horní hranice. Ta pokuta může být například jen 10 euro, je to individuální. Naše klienty na to upozorňujeme už při objednávce zájezdu. Toto opatření se týká spíše měst s historickým jádrem. Chorvatsko prostě nechce, aby turisté chodili po památkách v plavkách, to je celé. V těch menších, spíše plážových městech, se na tohle opatření podle nás až takový zřetel nebere,“ řekl tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fisher, Jan Bezděk.