Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

V Chorvatsku řádí v moři ohnivý červ: Nebezpečná nereidka vás může vážně zranit

Zdroj: instagram
pozor
V Chorvatsku se rozmohli ohniví červi, kteří vám můžou pěkně znepříjemnit dovolenou. Pokud na takového tvora narazíte, raději se mu vyhněte. Kvůli globálnímu oteplování mají lepší podmínky pro život a jejich výskyt se rychle šíří. Největší nárůst byl nyní zaznamenán ve Středomoří, ale také na Jadranu.

Chorvatská pobřeží nyní sužuje nebezpečný živočich nereidka, často přezdívaný ohnivý červ. Tuto přezdívku si vysloužil především kvůli tomu, jak nebezpečné je setkání s ním.

Nereidka může dorůst až 30 centimetrů a živí se živočichy, kteří jsou zodpovědní za tvorbu vápenatých útvarů. Mezi jejich oblíbenou potravu patří sasanky nebo mořské hvězdice. Nicméně i pro člověka představují velkou hrozbu, upozornil portál tn.cz.

Ohnivý červ je dravý noční mnohoštětinatý červ. Je možné, že na něho narazíte také během dne a bohužel se vyskytuje i v mělkých vodách. Svými kusadly vás může vcelku nepříjemně pokousat, ale to není všechno. Ostny na hřbetě, které nereidku chrání, jsou také velmi nebezpečné. Snadno proniknou lidskou kůží a vzhledem k tomu, že jsou křehké, zalamují se. Bílé a duté ostny vám mohou způsobit ostrou a velmi pálivou bolest. Zarudnutí a mírnému otoku se též nevyhnete.

Kvůli globálnímu oteplovaní se živočich hodně rozmohl. V teplém počasí se mu daří a biologové zaznamenali největší nárůst výskytu ve Středomoří a na Jadranu. Pokud budete mít tu čest a s ohnivým červem se setkáte, raději se ho nedotýkejte a plavte pryč. Podívejte se do fotogalerie, jak nebezpečná nereidka vypadá.

Související články

Další články