Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

V Chorvatsku natočili lidožravého žraloka: 7 rad odborníka, jak se v moři zabijákovi ubránit

Zdroj: archiv
nebezpečí
Pravdou je, že žraloci útočí na lidi jen vzácně. Bohužel, pokud k takovému střetu dojde, následky bývají v drtivé většině tragické. Jak by se měl člověk zachovat, pokud v moři narazí na tohoto predátora? Podívejte se na sedm užitečných tipů.
  • 1. Vyhýbejte se vodě časně ráno a pozdě večer

Podle údajů CNN je pravděpodobnost, že se právě vy setkáte se žralokem, jedna ku 11,5 milionům. Přesto tady ale taková šance je a nemálo Čechů ji už pocítilo na vlastní kůži. Odborníci tvrdí, že žraloci jsou nejaktivnější časně ráno a pozdě večer. Proto je nejvhodnější, když se chodíte koupat do moře během odpoledních hodin. Snižujete tím riziko, že vás napadne tento dravý predátor.

  • 2. Snažte se zachovat naprostý klid

Žralok je velmi inteligentní zvíře a dokáže vycítit strach a nervozitu. Je to sice velmi obtížné, zachovat klid, když se dostanete do střetu se žralokem, ale zběsilé kopání a panikaření vám rozhodně nepomůže. Je dobré si uvědomit, že žraloka nikdy nepředhoníte, a tak je nesmysl začít okamžitě plavat směrem ke břehu. Pokud možno se v takové situaci nikdy neotáčejte ke žralokovi zády a nezapomeňte ho neustále sledovat.

  • 3. Snažte se ho pořádně udeřit

Nečekejte na to, až na vás žralok zaútočí jako první. Buďte rychlejší, protože v tom případě vás bude žralok brát za sobě rovného soupeře a je větší pravděpodobnost, že hodí zpátečku. Stává se, že se někdy dá na ústup po tvrdé ráně do žaber, oka nebo čumáku. To jsou nejzranitelnější místa na žraločím těle a měli byste si to pamatovat. Většina lidí koupajících se v moři u sebe pochopitelně nemá žádnou zbraň, kterou by na žraloka zaútočila. Proto se nebojte improvizovat. Použijte jakýkoli předmět, který máte po ruce, např. podvodní fotoaparát nebo kus odlomené skály, kámen.

  • 4. Nevykonávejte potřebu v moři

Často se nejenom turistům zdůrazňuje, že by se neměli chodit koupat do moře, pokud byť jen jemně krvácí. Žraloci jsou totiž schopni ucítit krev na hodně velkou dálku. Totéž ale platí o výkalech. Kromě krve vycítí žraloci i jiné tělní tekutiny a není proto vhodné vykonávat potřebu přímo do vody, protože tím můžete pozornost dravce přilákat. Takže si na toaletu dojděte nejlépe před vstupem do moře.

  • 5. Neplavte blízko rybářským lodím

Rybářské lodě představují velkou hrozbu. Jak už bylo výše zmíněno, tak žraloky hlavně přitahuje krev, která se samozřejmě nachází v blízkosti rybářských lodí, které jsou na lovu. Rybáři používají jako návnadu malé rybky, které lákají žraloky.

  • 6. Hlavně nehrajte mrtvého

Největší chybou je, když si myslíte, že hrát před žralokem mrtvého je ten nejlepší nápad. Jakmile se přestanete úplně hýbat, tak vás žralok začne považovat za ještě snazší kořist. Mnohem lepší je v takovýchto situacích zůstat ve střehu a popřípadě na žraloka nějak zaútočit.

  • 7. Zkuste se za něco schovat

Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že žraloka snadno zmatete tak, že mu nedovolíte kolem sebe kroužit. Podle údajných zjištění vás žralok před napadením několikrát obkrouží. Když se mu ale schováte u nějakého útesu či kamene, dokážete získat drahocenný čas navíc, nebo se žraloka zbavit úplně.

Související články

Další články