Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

V Chorvatsku na koronavirová opatření hromadně kašlou: Roušky už nenosí skoro nikdo

V Chorvatsku na koronavirová opatření hromadně kašlou: Roušky už nenosí skoro nikdo
Zdroj: Profimedia
Cestování

V Chorvatsku je turistická sezóna v plném proudu a tamních pláží si užívá řada Čechů. Podle jejich svědectví to v zemi u Jaderského moře vůbec nevypadá, že by probíhala koronavirová pandemie. V Chorvatsku totiž údajně téměř nikdo nedodržuje vládní nařízení, přestože například roušky jsou na řadě míst stále povinné. Češi navíc už od 18. června nepotřebují pro vstup do země ani negativní test.

„Na základě článků v ČR jsem čekal, že budou v Chorvatsku přísná opatření. Pak ale přijedete a čekáte restrikce, a ve skutečnosti je to úplně jinak,“ uvedl pro CNN Prima News podnikatel z Českých Budějovic Richard Malát, který Chorvatsko nedávno navštívil.

V celé zemi i včetně pobřeží Jadranu přitom oficiálně platí řada vládních nařízení. Například roušky jsou povinné i venku, a to v případě, že nelze dodržet rozestup 1,5 metru. Opatření ale podle českých svědectví téměř nikdo nedodržuje.

Ve vedru se roušky nosit nedají

"V Dubrovníku jsem byla minulý týden a neviděla skoro nikoho, kdo by venku nosil náhubek, i když třeba na tržišti nebo na pláži byla hlava na hlavě. V tom vedru to stejně ani nejde nosit," uvedla jedna uživatelek na Facebooku.

Podobně se vyjádřili i další Češi. "Roušky jsou nesmysl, vždyť je tam 35 stupňů. Jenom blázen by se v nich dusil. Místní je také neřeší," píše z Chorvatska jeden z českých turistů, který si pro dovolenou zvolil přímořský Zadar.

Do země bez testu

Pro Čechy minulý týden také odpadla potřeba negativního testu pro vstup do Chorvatska. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) totiž zařadilo Českou republiku mezi takzvané zelené země s nízkým rizikem nákazy. Češi tak nemusí mít negativní test ani trávit čas v karanténě. Je ale potřeba vyplnit formulář pro vstup do země a následně pro návrat do Česka.

Cestující ze zemí nebo regionů klasifikovaných jako zelené, bez ohledu na své občanství, mohou vstoupit do Chorvatska, aniž by podléhali požadavku izolace nebo testu. Dosud byl vstup do Chorvatska možný jen po nejméně 14 dnech od dokončení očkování, do 180 dní po prodělání nemoci covid-19 nebo s negativním PCR nebo antigenním testem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy