Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

V Česku zemřel první pacient s koronavirem: Na lék Remdesivir neměl nárok

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
koronavirus
Koronavirus má v Česku první oběť, v neděli večer zemřel pacient v pražské Nemocnici Na Bulovce. Jedná se o 95letého muže, který by podle šéfa krizového štábu Romana Prymuly neměl nárok na nasazení Remdesiviru. "Tady ta kritéria nebyla naplněna," uvedl v České televizi.

Smutný den pro Česko, koronavirus si vyžádal první oběť. Zemřel 95letý muž, o kterého pečovali od 18. března v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Pacient bojoval i s dalšími onemocněními a pravděpodobně by se u něj nepoužil lék Remdesivir, jehož nasazení u těžkých případů schválilo ministerstvo zdravotnictví. "U něj by podle mého určitě nasazen nebyl, protože tady ta kritéria by nebyla naplněna, tam byly jiné problémy, zánět a fibróza plic tam nebyla v tom slova smyslu, aby byl indikován k použití pro tento preparát," řekl náměstek Roman Prymula v České televizi.

VŠECHNY ZPRÁVY O KORONAVIRU ČTĚTE ZDE

Kritičtí pacienti mohou zemřít

„Je to první pacient, který bude hodnocen jako člověk, který umřel na koronavir," potvrdil Prymula. Také připomněl, že české nemocnice se starají o několik pacientů s Covid-19 v kritickém stavu. „V tuto chvíli je několik osob v kritickém stavu, kde ten stav nechci říct, že je stabilizovaný, ale nemění se, není tady ani posun k horšímu, ani posun k lepšímu. Každý z nich může zemřít, protože ta situace je opravdu velmi vážná,“ doplnil šéf krizového štábu.

Příbuzným zemřelého už kondoloval ministr vnitra Jan Hamáček (za ČSSD). "Česko má první oběť koronaviru, upřímnou soustrast jeho blízkým. Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují!" napsal na Twitteru. "Před pár desítkami minut přišla z Nemocnice Na Bulovce mutná zpráva. Zemřel první pacient pozitivní na koronavirus v ČR. Muž ve věku 95 let byl hospitalizován 18. března, kdy se u něj potvrdila infekce. Trpěl řadou zdravotních problémů. Bohužel i s tímto momentem jsme museli počítat," připojil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

OPATŘENÍ ZDALEKA NEKONČÍ:

SITUACI SLEDUJEME ONLINE:

Související články

Další články