Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V Česku vyroste přes 30 nových vodních nádrží: Na vyznačených územích bude jen voda

V Česku vyroste přes 30 nových vodních nádrží: Na vyznačených územích bude jen voda
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
mapa
Českou republiku sužuje nejen koronavirus, ale také nebývalé sucho. Ministerstvo zemědělství na to zná řešení. Po celém Česku by měly vyrůst vodní nádrže, protože jejich současný stav do budoucna nepostačí. Předejít suchu se dá různými způsoby, ministerstvo vybralo ten rozsáhlejší.

Vodní nádrže typu Lipno nebo Orlík zřejmě nebudou větší, podle ministerstva zemědělství však bude nutné přijít s novými nádržemi a přehradami, aby se v budoucnu dalo sucho lehce zvládnout. Ministerstvo si již vytipovalo přes třicet nových lokalit, kde by mohly vodní stavby vyrůst, zejména tam, kde je území nejsušší, upozornil portál tn.cz.

Zmírnění projevů sucha

"Z našeho území odtéká prakticky veškerá voda do okolních států. Naše vodní zdroje závisejí výhradně na srážkách. Pokud vodu nezadržíme, odtéká, aniž bychom ji mohli využít k hospodářským potřebám," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman s tím, že je důležité zaměřit se na zadržování vody v krajině a také na zadržení vod srážkových.

Opatření, která by měla pomoci zmírnit projevy sucha související se změnou klimatu, nejsou nijak drastická. Je potřeba obnova a stavba rybníků, lesů a mokřadů, ale také se může rozdělit krajina například tím, že se omezí maximální velikost polí. Ministerstvo je teď přišlo s 31 novými schválenými lokalitami pro hromadění povrchových vod.

Zajištění zdrojů vody

Roční srážkové úhrny se v Česku zřejmě moc nezmění. Bez hromadění vody v nádržích není podle ministerstva možné zajistit dostatečné vodní zdroje, zejména pro budoucí generace. Kvůli nerovnoměrným srážkám a zimám bez sněhu se nestíhají doplnit podzemní vody a jejich hladina i objem klesají. Vysoké teploty zapříčiní vývar a sucho.

Ministerstvo neplánuje s místem nijak šetřit, některé v budoucnu vystavěné vodní plochy zaberou i přes sto hektarů. Podívejte se do galerie, kde všude nechá ministerstvo vybudovat nové vodní nádrže.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy