Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

V Česku už se šíří dánská mutace omikronu: Objevily se nové příznaky

Omikron: V Česku už se šíří dánská mutace a objevily se nové příznaky
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
koronavirus

Ve vybraných vzorcích koronaviru hlášených laboratořemi Státnímu zdravotnímu ústavu (SZÚ) za poslední týden je 1,4 procenta varianty BA.2 dominující ve Skandinávii, jde o 88 případů z asi 6500. Sekvenací byla varianta potvrzena v pěti případech, informoval ústav v tiskové zprávě. Takzvaná dánská mutace omikronu je nakažlivější, nezpůsobuje však závažnější následky. Zároveň se objevily nové příznaky u lidí, nakažených omikronem.

Kvůli dominanci varianty omikron ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vyšetřovat vzorky u lidí s příznaky znovu metodou diskriminačního PCR, která může ukázat na případnou jinou variantu. SZÚ doporučuje dál tak vyšetřovat rizikové pacienty, kteří by měli dostat antivirovou léčbu.

Varianta BA.2 dominuje v Dánsku a sousedním Švédsku, ve Velké Británii výskyt spojují s importem z Indie. Vědci se podle SZÚ původně domnívali, že jde o subvariantu omikronu příbuznou jeho linii BA.1. "Z fylogenetického hlediska se však zřejmě jedná o s omikronem zcela nepříbuznou subvariantu," uvedl ústav v prezentaci k tiskové zprávě.

O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.

Přestože se v Dánsku tato varianta rozšířila a minulý týden tam měli rekordní počty nakažených, tamní vláda od února uvolňuje prakticky všechna protikoronavirová opatření. Země otevírá dosud zavřené noční kluby, restaurace budou moci i po 22:00 podávat alkohol a hosté nebudou muset předkládat očkovací certifikáty. Cestující nebudou muset nosit roušky v hromadné dopravě a obchody regulovat počty zákazníků.

Vytírejte i krk

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že země, které teď rozvolňují, měly často dosud mnohem přísnější opatření než ČR. Dánské vládě umožňuje zmírňování zejména vysoká proočkovanost obyvatel, vakcínu proti covidu-19 si tam nechalo aplikovat přes 83 procent obyvatel a 60 procent z nich má i posilující dávku.

V tuzemsku dominuje v současné době varianta koronaviru omikron, je jí přes 90 procent. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ kvůli ní doporučuje upravit způsob odběru vzorků, zdravotníci by měli vytírat nejen nos, ale i krk. "V případě infekce variantou omikron se ukazuje odběr z nosu jako nedostatečný. V případě přetrvávajících potíží doporučujeme zopakovat test, část příznakových pacientů může být pozitivní až v období druhý až čtvrtý den od nástupu příznaků," uvedl SZÚ.

Za poslední týden dostala Národní referenční laboratoř (NRL) data z 113 215 diskriminačních PCR ze stovky laboratoří. Bylo z nich vybráno 6470 vzorků, kde se varianta BA.2 ukázala v 1,4 procenta případů. Výsledkem diskriminačního PCR je podezření na výskyt varianty, definitivně ho potvrzují vybrané laboratoře včetně NRL celogenomovou sekvenací. Celkově bylo tak vyšetřeno 25 760 vzorků od začátku epidemie, za poslední měsíc 1785 a ze 74 procent v nich převažovala varianta omikron a dále subvarianty delty. V pěti případech se potvrdila varianta BA.2.

Nové příznaky u omikronu

Omikron se často projevuje jako běžná rýma. Havní příznaky jsou velmi podobné klasickému nachlazení. Britští vědci však nyní podle listu Daily Mirror přišli s dalšími znaky této nemoci. Jde o bolest zad a pocity točení hlavy. „Bolesti zad jsou časté u většiny virových horeček. V porovnání s deltou ale pacienty s omikronem bolí záda mnohem častěji a naopak méně často přicházejí o čich a chuť,“ uvedla k tomu konzultantka Ann Mary.

„Znatelné množství těchto pacientů trpí silnou bolestí v dolní části zad a těžkou myalgií (bolestí svalů), což ještě přispívá jejich utrpení,“ dodala Mary. K pocitům točení hlavy může docházet po celou dobu nemoci včetně takzvaného dlouhého covidu, který následuje po akutní fázi nemoci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy