Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

V centru Paříže byl objeven byt plný historických pokladů

V bytě paní De Florian se našla i řada dalších obrazů a jiných uměleckých předmetů velké hodnoty.
Zdroj: dailymail.co.uk

Staré domy často skrývají mnohá překvapení. Ovšem to, co dlouhá léta odpočívalo pod nánosy prachu v jistém pařížském bytě, by se dalo označit za zhmotněný sen všech hledačů pokladů z celého světa.

Majitelka bytu, paní de Florian uprchla na jih Francie krátce před vypuknutím II. světové války a do svého domova se už nikdy nevrátila. Krátce poté, co ve věku 91 let zemřela, vyšlo najevo, že v bytě zanechala majetek obrovské hodnoty. "Bylo to jako procházet se zámkem z pohádky o Šípkové Růžence, ve kterém se zastavil čas," uvedl Olivier Choppin-Janvry, který velkolepý objev učinil.

V jednom z přepychově zařízených pokojů Olivier nalezl i obraz slavného italského malíře Giovanniho Boldiniho, zachycující krásnou francouzskou herečku Marthu de Florian – babičku výše zmíněné paní de Florian. Tento obraz podle všeho nikdy nebyl vystaven a zdálo se, že o něm ani neexistují žádné záznamy. Jedinou zmínku o tomto unikátním uměleckém díle se podařilo objevit až v knize, kterou napsala malířova vdova.

Vyvolávací cena obrazu činila 253 000 liber (cca 7,5 milionu Kč). Zájem sběratelů umění ale překonal všechna očekávání a dražba tak nakonec skončila na sumě 1,78 milionu liber, tedy asi 53 milionů Kč – což je největší částka, jakou kdo kdy za nějaký obraz od Boldiniho zaplatil.

Kromě této rarity se v bytě nacházela i řada jiných cenných obrazů, starožitný nábytek, vzácné vázy a dokonce vycpaný pštros. Lze předpokládat, že prodejem všech těchto předmětů bylo získáno dalších několik milionů korun.

Související články

Další články