Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

V částech Prahy vzroste daň z rezidenčních nemovitostí, opozice i koaliční TOP 09 jsou proti

hlavní město
Ve velké části metropole se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se zdvojnásobí na celém území hlavního města. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili zastupitelé. Zvýšení kritizuje ODS i koaliční TOP 09. O rozhodnutí informovala agentura ČTK.

Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší, z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. Proti vyhlášce jako celku se postavila například Praha 4 nebo Praha 6. Zvýšení kritizovala opoziční ODS i koaliční TOP 09, na jednání se k němu negativně vyjádřili i zastupitelé některých městských částí. O úpravě vyhlášky informuje agentura ČTK.

Vyhlášku okomentoval náměstek primátora Hřiba Pavel Vyhnánek. Podle náměstka celkem 53 z 57 městských částí podle něj vyslovilo souhlas s návrhem vyhlášky a přes 30 z nich chce zvýšit daň nejen u komerčních, ale i obytných nemovitostí.

Dalo se čekat, že proti rozhodnutí se postaví opoziční ANO a ODS. „Od začátku jsme nepodporovali zvýšení daně, protože si myslíme, že město by mělo hledat úspory v provozních výdajích, a nikoliv v peněženkách občanů Prahy,“ uvedl předseda klubu ANO Patrik Nacher.

Proti návrhu se ale postavil také Jiří Pospíšil (předseda TOP 09). Zvyšování daní podle něj má být tím úplně posledním řešením fiskálních problémů. „Zvažme ještě, jestli není nějaká cesta, než jakou se vydáváme,“ uvedl Pospíšil.

Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činí v případě obytných nemovitostí dvě koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním. Vyhláška zvyšuje místní koeficient v celé Praze z úrovně jedna na úroveň dva, zároveň však výchozí hodnotu velikostního koeficientu snižuje ze stupně pět na 2,5. V případě stometrového bytu se tak základ daně 200 korun nově bude násobit místním koeficientem dva a následně sníženým velikostním koeficientem 2,5. Celková částka – 1000 korun – se nezmění. Městské části nicméně dostaly možnost velikostní koeficient zvýšit až do úrovně pět, který fakticky znamená zdvojnásobení daně. Nejvyšší úroveň stanovily radnice Prahy 1, Prahy 3, Prahy 7, Prahy 8, Prahy 10, Prahy 18, Prahy 22, Březiněvsi, Ďáblic, Dolních Chaber, Kolovrat, Kunratic, Lysolají, Petrovic, Řeporyjí, Slivence, Suchdola, Šeberova, Troji, Újezda a Zbraslavi, vypočítává web Novinky.cz.

Související články

Další články