Ve většině provozních řádů plaveckých bazénů a koupališť je zakázáno nosit cokoli jiného, než plavecký oděv z přiléhavého a plaveckého materiálu. Hygienické předpisy v těchto zařízeních jsou mnohdy přísnější než na pitnou vodu. I po důkladném osprchování před i po koupání se ve filtrech usazuje spousta nečistot, které si lidé přinesou do bazénu.

Před pár dny se v médiích objevila fotka ženy v burkinách a vzbudila ohromný odpor mezi českými občany. Někteří zastávali xenofobní směr smýšlení, druzí argumentovali tím, že takovýto oděv do bazénu nepatří a je nehygienický.

Zeptali jsme se několika koupališť po celém Česku, jak by se k tomuto problému stavěli. Z celkových osmi oslovených koupališť nám telefon zvedla pouze polovina.

Aquapark Teplice

„U nás je spousta arabských obyvatel, takže jsme na ně zvyklí, nicméně burkiny porušují provozní řád. Reálně jsme tu tento problém ještě nezaznamenali, ale každý se před vstupem do bazénu musí nahý osprchovat, nicméně kontrolovat všechny, zdali se sprchují nazí není v našich silách. Burkiny by se u nás pravděpodobně netolerovaly, ale velkou zodpovědnost přikládáme plavčíkům, kteří rozhodují, koho do bazénu pustí a koho ne.“

Vodní ráj Jihlava

„Takovýto případ jsme zaznamenali loni v létě. Situaci jsme vyhodnotili tak, že burkiny porušují provozní řád a jsou velkým hygienickým problémem. Burkiny se nelíbily ani zákazníkům, kteří se v bazénu tehdy nacházeli. Se ženou v burkinách jsme se následně v klidu domluvili a opustila náš areál,“ řekl tiskový mluvčí vodního ráje v Jihlavě, pan Málek.

Mladá Boleslav

„Tento problém se nám zatím vyhýbá, nicméně už jsme o něm diskutovali. Pro všechna koupaliště platí přísná hygienická opatření. Hygiena naše koupaliště navštěvuje pravidelně a burkiny jsou hrubým porušením hygienických předpisů. Pokud by takováto žena chtěla navštívit náš bazén, musela by se osprchovat nahá a poté se obléci do plaveckého úboru z přiléhavého a schváleného materiálu.“

Vypadá to, že burkiny nejsou netolerovány jako výplod xenofobního smýšlení, ale spíše jako porušení hygienických předpisů.