Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

V brněnské ODS to vře: Může být senátorem bývalý komunista Bek?

Mikuláš Bek je jádrem sporu.
V brněnské ODS je velmi napjatá situace. Příčinou tření mezi některými členy je osoba současného rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (53). Ten v blížících se říjnových volbách kandiduje na pozici senátora. Některým členům ODS vadí, že Bek byl před rokem 1989 členem předlistopadové komunistické strany.

V brněnské ODS není v současné době dobrá atmosféra. Příčinou pnutí mezi členskou základnou a některými členy místního vedení je podpora současného rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka na pozici senátora.

Část členů ODS nechce akceptovat, aby s podporou strany do Senátu kandidoval člověk, který byl členem předlistopadové komunistické strany a jehož názorové postoje jsou v příkrém rozporu s ideologií a programem konzervativní strany. Navíc by to bylo vůbec poprvé, co by ODS podpořila do zákonodárného sboru člověka s komunistickou minulostí.

„Přelétavý volič, jak už to bývá u lidí akademického typu,“ tak sám sebe Bek charakterizoval v loňském rozhovoru pro deník Právo. Názorová přelétavost se možná promítá i do realizace jeho politických ambicí.

Zatímco Bek vstupoval v roce 1987 do komunistické strany, účastníci protirežimních protestů se stávali obětí brutálních policejních zásahů. Obdobný politický oportunismus, jaký Bek předvedl před listopadem 1989, kdy se dle svých slov snažil stranu „reformovat zevnitř“, je dle členů ODS u něj patrný i nyní v souvislosti s jeho urputnou snahou uchytit se na politické scéně. V lednu letošního roku totiž Bek získal senátní nominaci od hnutí STAN a předpokládal, že k podpoře se připojí i KDU-ČSL, TOP 09, ODS a Strana zelených.

Jde Bekovi o politické ideje? Nebo mu jde o vlastní osobu a snahu uchytit se v politice stůj co stůj?

Ve chvíli, kdy Bek neobdržel okamžitou podporu KDU-ČSL, TOP 09 a ODS, neváhal se obrátit k hnutí ANO. V tomto kroku mu nebránilo ani to, že způsob vládnutí Babišova hnutí a jeho program dva měsíce nazpět ostře kritizoval v poskytnutém novinovém rozhovoru. Nevadilo mu ani to, že souběžně usiluje o podporu jak opozičního, tak koaličního politického subjektu. Dle kuloárních informací z hnutí ANO se Bek vydal za brněnským primátorem Vokřálem a snažil se s ním vyjednat svou podporu. V okamžiku, kdy zjistil, že je jeho podpora ze strany hnutí ANO neprůchodná, vrátil se zpět k původně osloveným stranám.

Ačkoliv ODS dlouhodobě prezentovala jako svého senátního kandidáta v tomto brněnském obvodu Romana Horkého, situace se v dnešních dnech patrně změnila. Rektor Bek se veřejně chlubí podporou ODS. Tento krok si lze jen stěží představit v momentě, kdy vedení ODS, které je nyní tak aktivní v podpoře demonstrací proti obsazování pozic bývalými či současnými komunisty, jednoho takového hodlá samo aktivně podpořit. V následujících dnech budeme sledovat, zda se vedení ODS přikloní k většinovému názoru svých členů, nebo upřednostní osobní zájmy politicky přelétavého muže.

Související články

Další články