Viděli jste film „Ptáci“ od mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka? Pak máte dobrou představu o tom, co momentálně zažívají návštěvníci Farneských ostrovů (pozor, neplést s Faerskými ostrovy!) obývaných obrovskými koloniemi mořských ptáků.

Turisté jsou zde napadáni hejny agresivních rybáků. Rozzuření ptáci nezvané vetřelce klovou do hlav a útočí i na jejich fotoaparáty a videokamery. Důvod tohoto neobvyklého chování je ovšem zcela prozaický – rybáci chrání svá vajíčka i čerstvě narozená mláďata.

„Je zřejmé, že hnízdí těsně vedle dřevěných lávek pro pěší, které jim poskytují alespoň trochu ochrany před známými zloději vajec – racky,“ vysvětluje strážce národního parku Will Scott. „Lidé sice rybákům pomáhají tím, že svojí přítomností zahánějí racky, ale současně se pohybují příliš blízko jejich hnízd,“ dodal.

Najdou se však i turisté, kteří jsou z této situace nadšeni a pranic jim nevadí, že se na pevninu vracejí plní šrámů. „Myslím, že je to fantastické. Jezdím sem už dlouhá léta, ale něco takového jsem ještě nezažil. Jestli se bojím? Ani trochu, myslím, že jen chtějí být přátelští,“ uvedl jeden z návštěvníků. Inu, proti gustu…

Není to jediný nálet přírody na Velkou Británii, na ostrovech útočí ptáci, v ulicích Londýna zase hladové housenky.