Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V Británii chtějí zavést čtyřdenní pracovní týden: Pro Česko je to zatím nemožné

Prozradíme vám, jak se lépe soustředit a to nejen v práci.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
práce
Britského ministra financí Rishiho Sunaka (40) vyzývají poslanci, aby v reakci na koronavirovou krizi zavedl čtyřdenní pracovní týden. V dopise, který mu zaslali a který zveřejnil deník The Independent stojí, že zkrácení pracovního týdne by mohlo vést k lepším pracovním příležitostem a snížení nezaměstnanosti. Zavedení takového pracovního systému se diskutovalo i v Česku, je ale velmi nepravděpodobné.

Podle poslanců, kteří dopis britskému ministru financí Rishimu Sunakovi napsali, bylo zkracování pracovního týdne už v minulosti řešením ekonomických krizí. Čtyřdenní pracovní týden by prý byl prospěšný pro společnost, životní prostředí, demokracii a ekonomiku.

Největší výhodu čtyřdenního pracovního týdne by poslanci viděli ve zlepšení psychického stavu zaměstnanců, kteří by měli víc času na svou rodinu a přátele. Tři čtvrtiny pracujících Britů navíc byly pro zkrácení pracovního týdne už před příchodem pandemie koronaviru

V dopisu pro ministra financí rovněž stojí, že pokud by byla vláda pro a čtyřdenní pracovní týden skutečně zavedla, dokázala by tak lidem, že má skutečný zájem na jejich lepší budoucnosti. Podobný návrh se projednává i na Novém Zélandu, kde premiérka požádala zaměstnavatele, aby se nad tímto tématem zamysleli.

Čtyřdenní pracovní týden v Česku

Některé české společnosti a firmy, jako například agentura Sherpas či skupina Ciftin, na zkrácený pracovní týden přešly ze své vlastní vůle. Plošné zavedení se ale v Česku nechystá. „Zavést čtyřdenní pracovní týden si Česko teď určitě dovolit nemůže. Jediná možnost je ta, že by zkrácenou pracovní dobu měly jenom určité podniky,“ uvedl pro Seznam.cz tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Zikeš.

„Český pracovní trh zatím není na čtyřdenní pracovní týden připravený. Jedním z důvodů je nižší produktivita, tedy celková hodnota výstupů práce v ČR v porovnání se zeměmi, kde již tento systém funguje, jako je například Francie. Myslím si tedy, že v nejbližší době k nám tento trend plošně nedorazí,“ doplnila Zikeše Kristýna Králová z poradenské společnosti Hays.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy