Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

V březnu jste se ještě pořádně nevyspali? Má na to vliv několik faktorů

Trpíte v posledních dnech nespavostí?
Zdroj: profimedia.cz
Březen je pro mnoho lidí velmi kritický měsíc. Zatímco jedni se těší na brzký příchod jara, tak druzí doslova trpí. S tímto měsícem totiž na lidi nejvíce působí jarní únava, která ovlivňuje celý jejich životní cyklus. Častokrát nemohou v noci spát a když zaberou, tak se následně ráno probouzejí velmi unavení. Navíc začátkem března byl úplněk, který má na nespavosti také svůj podíl. Za nespavostí často stojí poruchy cirkadiánního rytmu - vnitřních biologických hodin.

S přicházejícím úplňkem má mnoho lidí problém se spánkem. Poslední úplněk proběhl 2. 3. a jeho působení má na citlivé lidi opravdu velký vliv. Nejedná se však pouze o jeden den, kdy je úplněk ve svém rozpuku, ale také o dny předešlé a následující.

V průběhu několika týdnů tak lidé mohou pociťovat velkou únavu, deprese, a také nespavost. Svůj podíl na tom má také přicházející jaro. Lidé začínají trpět jarní únavou, protože jejich tělo se pomalu, ale jistě probouzí po zimě, ale jejich hlava je stále unavená.

Ještě hůře toto období nesou zejména citliví lidé. Těm se s přicházejícím jarem běžně stává, že jsou velice unavení, ale přesto nemohou v noci zabrat. Když se jim to nakonec povede, tak se ráno častokrát budí velmi unavení.

Spánek a jeho kvalita také souvisí s moderním způsobem života. Chodíme spát pozdě a často koukáme dlouho do počítače. „Obrazovky vyzařují hodně světla v modrém spektru, které ovlivňuje část mezimozku zvanou hypotalamus, a tak představují biologickou signalizaci, že je den, takže nepřichází přirozená večerní ospalost,“ říká pro Lidové noviny profesor Karel Šonka. „Dále se objevují poruchy s nadměrnou denní spavostí a poruchy cirkadiánního rytmu, čili vnitřních biologických hodin,“ dodává profesor Šonka.

Úplněk, jarní únava, to všechno má velký vliv na váš biorytmus. Toto období by mělo zhruba na konci měsíce března ustupovat. Začne se později stmívat a tělo si zvykne na jarní rytmus. Snažte se v tomto období co nejvíce relaxovat a nebýt pod tlakem.

Související články

Další články