Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

V 16 jí dávali dva měsíce života: Dnes dvacetiletá Stela začala s rakovinou bojovat po svém

Stela je na tom dnes zdravotně o mnoho lépe
Zdroj: Instagram @happystela
+ Další fotografie
rozhovor
Před čtyřmi lety tehdy šestnáctileté Stele z Vyškova diagnostikovali lékaři rakovinu štítné žlázy. Pro dívku, která byla do té doby zdravá a chodila na střední školu, to znamenalo obrat o 180 stupňů. Pro ni i její rodinu byla hrozivá diagnóza naprostý šok. Stela podstoupila klasickou léčbu v nemocnici, po které se rozhodla jít vlastní cestou. Odjela na Bali, stala se z ní veganka a s nemocí začala bojovat po svém. Svůj příběh popsala redakci extra.cz.

Stele oznámili krutou diagnózu poté, co podstoupila úplné odstranění štítné žlázy. Před tím ještě musela podstoupit řadu vyšetření, jelikož její náhlé zdravotní problémy jako únava, výkyvy váhy, třes rukou či vypadávání vlasů, neustávaly.

Hrozivá diagnóza

Lékaři dávali Stele dva měsíce života. "Nikdy jsem si to nepřipustila k tělu, i když to vůbec nebylo lehké, doufala jsem, že budu zdravá a nic jiného jsem nechtěla. Tak jsem to doktorům ani nevěřila, že bych tu za dva měsíce být neměla… proč taky, když jsem chtěla dál žít a užívat si života, potápět se, radovat se z maličkostí," prozradila Stela redaktorce extra.cz , jak se postavila k hrozivému verdiktu.

V nemocnici začala podstupovat nepříjemnou radioaktivní léčbu, při které musela užívat tekutý radioaktivní jód. Po požití musí být pacient izolován deset dní na pokoji a mohou k němu jen lékaři ve speciálních oblecích. To musela zažívat i mladičká Stela. Celkem tuto léčbu podstoupila dvakrát. Ještě před tím musela na měsíc vynechat jód, což znamenalo vysazení soli, masa a mléka, což Stelu pomalu přivedlo na veganství.

Moment, který všechno změnil

Stela si v jeden moment uvědomila, že už radioléčbu podstupovat nechce a vydá se vlastní cestou. "Byla to jen kontrola s hospitalizací v nemocnici, kde Vám řeknou po půl roce, jak zabrala předchozí léčba a jestli je potřeba pokračovat v další, nebo ne. I když mi bylo tvrzeno, že maximálně tak dvakrát proběhne léčba a pak se chodí jen doživotně na kontroly a pro malé dávky radioaktivního pití, tak u mne to tak nebylo. Bylo mi sděleno, že ani druhá léčba pořádně nepomohla a je potřeba další," popsala Stela moment, kdy si řekla, že se s nemocí popere po svém.

"Představa, že bych měla opět vypít radioaktivní jod, kterým se tento druh rakoviny léčí, mě rozhodil natolik, že jsem byla ještě víc přesvědčena, že další léčbu nevypiju a odmítnu ji. V hlavě se mi stále dokola točilo, že pokud půjdu na další léčbu, tak asi po tom umřu, nezvládnu to, nemůžu na to zase jít, už nemám sílu dál něco tak silného vypít a bojovat s tím v těle… Tak jsem nejdřív musela přemluvit rodiče, protože mi nebylo 18let, abych se mohla sama za sebe svobodně rozhodnout a odmítnout léčbu," vybavuje si Stela moment, který si jen málokdo umí představit.

V nemocnici Stela podepsala papíry, že si je vědoma, že může bez léčby umřít. I přesto to udělala a dodnes toho nelituje. "Ano, souhlasila jsem, ale rozhodně jsem nechtěla umřít v radioaktivním prostředí, viděla jsem se u moře a jak dělám svoje oblíbené potápění, tak jsme taky po odmítnutí hned odjela. Zpětně si říkám, že jsem byla stejně dobrá, že jsem to dokázala a vzala celou situaci do svých rukou," prozradila Stela nejtěžší okamžiky ve svém životě

Naslouchala svému tělu

Stela vnímala nemoc od začátku jako výzvu, která jí má ukázat v životě nový směr. Proto se rozhodla neléčit se klasickou cestou. Po roce samoléčby odletěla na Bali, kde se věnovala přírodní léčbě, pila zeleninové šťávy, přijala raw stravu, začala cvičit jógu a úplně změnila svůj dosavadní životní styl. "Přešla jsem na rostlinnou stravu, aby se mi nemoc zlepšila a pro dnešní den je to prostě můj životní styl. Řekla bych, že se den od dne cítím líp a líp, už jen to když jsem přešla ze dne na den na rostlinnou stravu, pociťovala jsem velkou úlevu, cítila jsem se o hodně líp, měla i nějakou energii. Myslím si, že to má něco do sebe," popsala eXtra.cz Stela to, jak překopala od základů svůj život.

Pomáhá druhým

Dneska Stela cestuje po světě, miluje potápění a všemožné sportovní aktivity, jí rostlinnou stravu a svým přístupem chce motivovat ostatní, kteří trpí podobnou nemocí. Její životní příběh mohou lidé sledovat na jejím Instagramu HappyStela na jejím blogu. Také se snaží všemožně pomáhat. Spolupracuje s nadacemi, které podporují onkologicky nemocné pacienty.

Svým pozitivním přístupem k životu motivuje tisíce lidí, aby to ani v nejtěžších chvílích nevzdávali, bojovali a snažili se naslouchat svému tělu."Věřím, že jsem prostě zdravá a taky podle toho žiju. Jen je to smutné, že až nemoc nám otevře oči, abychom něco ve svém životě změnili a uvědomili si, že žijeme jen jednou, ale já jsem za to vlastně ráda, hodně mě to naučilo," uzavřela svůj příběh statečná Stela.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy